Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

TÜRKİYE AMBARGO UYGULANAN SUUDİ ARABİSTAN'A SİHA SATTI

TÜRKİYE AMBARGO UYGULANAN SUUDİ ARABİSTAN'A SİHA SATTI

Son günlerde SİHA satışları ile gündemde olunan Arabistan'a Türkiye'den 3 adet SİHA satıldı. Satılan SİHAlardan biri Vestel Savunma’nın Karayel-Su ürünü 


Türkiye ile Suudi Arabistan arasında son yıllarda yaşanan siyasi sorunlar Katar Ambargosu ve Kaşıkçı cinayeti ile zirve yaptı. Ankara’nın tavrından rahatsız olan Riyad Yönetimi, misillemeyi ekonomiyle yaptı, Türkiye’ye örtülü ambargo uygulandı. Suudi Arabistan’da önemli görevlerde bulunan bakanlar, yerel yöneticiler, iş insanları hatta önemli kuruluşların yöneticileri Türkiye’ye açık açık ambargo uygulanmasını talep ettiler. Talepler Riyad Yönetimi tarafından kabul edildi ve Türk ürünleri Temmuz 2020’den bu yana Suudi limanlarında günlerce hatta haftalarca bekletildi. Türkiye ile iş yapan Suudi işadamlarına imzalar atıldı, sözler istendi ve neredeyse cezalandırıldı. Birçok Suudi işadamı Türk ortaklarına “Sizden ürün alırsak bizi yok ederler” telefonları etti. Türkiye’ye turist gitmemesi için çağrıda bulunuldu, iptal edenlerin masrafları ödendi. Sonunda Türkiye’nin milyar dolarlık ihracatı birkaç milyon dolara kadar indi, neredeyse sıfırlandı. Peki Suudi Arabistan-Türkiye arasındaki ilişkiler bundan sonra nasıl olacak?

Türkiye, BM Raporu'nda belirtti

Ankara, Mısır ile yıllardır var olan Soğuk Savaşı sona erdirmek için yoğun çaba sarfediyor. Kahire’nin birlikte hareket ettiği Riyad’ın tavrı da merakla beklenirken, Türkiye ilginç bir satışa imza attı. Birleşmiş Milletler Konvansiyonel Silahlar Kaydı’na (UNROCA) göre Türkiye, Suudi Arabistan’a yakın zamanda 3 insansız hava aracı (İHA) sattı. UNROCA’ya verilen raporda, İHA'lar tanımlanmadı. Ancak raporda 4B kategorisi yani silahlı olduğu yani SİHA kategorisinde olduğu ifade edildi. Türkiye’nin Suudi Arabistan ile ticareti bununla da sınırlı değil. Türkiye UNROCA’ya göre ayrıca Suudi Arabistan'a tanımlanamayan 3 adet füze ve/veya füze rampası ihraç etti. Bu füzeler ise hem karadan hem de havadan fırlatılan sistemler için geçerli olabilecek kategoride yer alıyor.

Herkesin Merak Ettiği Soru Suudi Arabistan , Türkiye'ye karşı ambargo uygularken neden SİHA satarak Arabistan Ödüllendirildi

Arabistan'ın Türkiye'ye Uyguladığı Amgargolar ile İlgili Yazı Aşağıdadır:

Türkiye-Suudi Arabistan Arasındaki Olumsuzluğa Sebebiyet Veren Gelişmeler

2015 yılındaki vefatı nedeniyle milli yas ilan ederek bayrakları yarıya indirdiğimiz Kral Abdullah'ın ülkesi Suudi Arabistan, şu sıralarda Türk mallarına karşı 'üstü kapalı bir ambargo' uyguluyor. Türk ihracatçısı, Suudi yönetiminin gayriresmi uygulaması nedeniyle zor günler yaşıyor. Öte yandan ülkedeki pek çok market ve işletmede de Türk mallarının kullanılmaması için kampanyalar yapılıyor. Ürünlere "Dokunmayın! Türk Malı" yazılı afişler asılıyor. Suudi yönetimi her ne kadar 'uluslararası anlaşmalara bağlıyız' dese de yönetimin desteği olmadan böylesi bir hareketin başlamasının ve büyümesinin pek mümkün olmadığı belirtiliyor. Üstelik bu örtülü ambargonun Suudi Arabistan'la sınırlı kalmadığı, bazı Kuzey Afrika ülkelerinin de Türkiye'ye karşı tutum değiştirerek ambargolara katıldığı belirtiliyor.

Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2018 yılında İstanbul'daki konsolosluk binasında öldürülmesi sonrasında Suudi Arabistan’ın resmi olmayan bir şekilde Türk şirketlere çeşitli engeller çıkardığına yönelik iddialar ortaya atılıyor. 

Ekim ayının başından bu yana da Suudi işletmelerin Türk mallarına yönelik boykot başlattığı konuşuluyor.

Türkiye ve Suudi Arabistan nasıl düşman kardeşlere dönüştü?

AKP'nin 2002 yılında iktidara gelmesiyle birlikte Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde önceki dönemlere göre gözle görülür bir ilerleme yaşandı.

Bu yakın ilişkilerin bir neticesi olarak, 2006 yılının Ağustos ayında, 1966’dan bu yana Türkiye’yi ziyaret eden ilk lider merhum Kral Abdullah oldu ve sonraki yıl bir gezi daha gerçekleştirdi. Bunun karşılığında, Erdoğan 2009’dan 2011’e dek Suudi Arabistan’ı dört defa ziyaret etti.

Üst seviyedeki diplomatik temaslar, büyümekte olan iş imkânlarını ve yatırımları da destekledi. Suudi Arabistan’a Türk malı tekstil, metal ve diğer ürünlerin ihracat düzeyi 2000 yılında 397 milyon ABD Doları’yken, 2012 yılında 3.6 milyar ABD Doları’na yükseldi.

İlişkilerdeki ilk yol ayrımı: Arap Baharı

2011’de Tunus, Mısır ve Libya’daki hükümetlerin devrilmesiyle sonuçlanan Arap Bahar’ı isyanlarından itibaren ilişkilerde keskin bir dönüş yaşandı. Erdoğan, yeni yönetimleri hoşnutlukla karşılarken Suudi hükümeti isyanları istikrarsızlaştırıcı bir etken olarak algılıyordu. 

Yaşanan anlaşmazlık, Müslüman Kardeşler'le yakın ilişkilere sahip olan Muhammed Mursi’nin Mısır’da 2012 yılında düzenlenen ilk seçimleri kazanmasıyla doruğa çıktı. 

Erdoğan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi diğer Körfez ülkelerinin karşı çıktığı Mursi ve Müslüman Kardeşler'in iktidara gelişine destek verdi.

Türkiye’yle Suudi Arabistan arasındaki anlaşmazlık, bir askeri darbeyle 2013 yılında Mursi’nin devrilmesi sonrasında iyice şiddetlendi. Erdoğan, Suudi Arabistan’ın Mısır’daki yeni askeri yöneticilere destek vermek amacıyla mali yardımda bulunmasını şiddetle kınadı.

Suudi Arabistan, 2014 yılında Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi olma talebini aktif biçimde baltaladığında da ilişkiler yeni bir darbe daha aldı.

Türkiye ve Suudi Arabistan Haziran 2017’de Katar krizi nedeniyle bir kez daha karşı karşıya geldi.

Suudi Arabistan, Bahreyn, BAE ve Mısır, Müslüman Kardeşler ve diğer İslamcı gruplara verdiği destek nedeniyle Katar’la olan tüm ilişkilerini kopardı ve ekonomik bir abluka uygulamaya çalıştı. 

Türkiye, Katar’la olan ilişkilerini genişletip, ekonomik yardım ve bu ülkedeki askeri üssüne daha fazla asker göndererek yanıt verdi.

Bardağı taşıran son damla: Cemal Kaşıkçı cinayeti

Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluk binasında öldürülmesi ikili ilişkilerdeki en kritik virajlardan biri oldu.

Günlerce Kaşıkçı'nın konsolosluk binasından ayrıldığını savunan Suudi yönetimi, Türkiye'nin izlediği strateji sonunda Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü kabul etmek zorunda kaldı.

Erdoğan'ın cinayetle ilgili üst makamları işaret etmesi Suudi Arabistan'da rahatsızlık yarattı 

Boykot için yapılan çağrılar: "Türkiye’ye dair her şeye boykot uygulamak her Suudlunun sorumluluğudur"

3 Ekim'de Suudi Arabistan Ticaret Odaları Başkanı Ajlan al-Ajlan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 

"Türk hükümetinin, hükümetimize, ülkemize ve vatandaşlarımıza yönelik süregelen saldırgan tutumu nedeniyle Türkiye’ye dair, ithalat, yatırım ya da turizm olsun her şeye boykot uygulamak her Suudlu tüccar ya da tüketicinin sorumluluğudur" dedi.

Ülkedeki pek çok süpermarket zinciri de Türk ürünlerine yönelik boykot çağrılarına destek verdi.

Othaim Markets, Danube Supermarkets, Tamimi Markets ve Panda Retail Company, mevcut stoklar satıldıktan sonra Türk mallarının ithalatını durduracaklarını açıkladı.

Türk burgerini Yunan burgeri yaptılar 

Fast food zinciri Herfy'in Türk burgeri isimli ürününü 'Yunan burgeri' olarak değiştirmesi de basına yansıyan haberlerdendi.

Şirketin, ürünün satışını teşvik için fiyatını da düşürdüğü belirtiliyordu.

"Serbest ticarete ve uluslararası anlaşmalara bağlıyız"

Tüm bu boykot çağrılarına karşın 12 Ekim'de Suudi hükümetinin basın odasından yapılan açıklamada Riyad yönetiminin serbest ticarete ve uluslararası anlaşmalara bağlı olduğu vurgulandı.

0 Yorum