Türkiye Bankalar Birliği, deprem bölgesi için alınan kararları açıkladı

Türkiye Bankalar Birliği, deprem bölgesi için alınan kararları açıkladı
Türkiye Bankalar Birliği, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen deprem sonrası bölgeye destek sağlanması ve bankacılık hizmetlerinin kesintisiz devam ettirilmesi amacıyla alınacak aksiyonları belirledi. 

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan basın açıklamasında birliğin yönetim kurulunun depremin meydana geldiği 6 Şubat 2023 tarihinde acil toplandığı, deprem bölgesinde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkı sağlanması, ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması ve bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi amacıyla yapılabilecekleri görüştüğünü bildirdi.

Toplantıda alınan kararlara göre; 

“Banka müşterilerinin 6 ay içinde vadesi gelecek borçları 6 ay sonraya ötelenmesi, Üye bankalara gerekli kolaylıklar gösterilmesi hususunda bildirim yapılması, Risk Merkezi Üyelerinin mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi, mücbir hal düzenlemeleri çerçevesinde yapılması hususunda bilgilendirilmesi ve ortak ATM’lerden yapılacak işlemlerde ücret alınmaması” konularında tavsiye niteliğinde kararlar alındı. 

Birlik, nezdinde oluşturduğu ve kamu otoriterleriyle işbirliği içinde hareket eden afet koordinasyon grupları, bölgede ihtiyaç duyulan malzemelerin tedarik edilmesi ve gerekli düzenlemelerin oluşturulması konusunda çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Bunun yanında depremin meydana geldiği günden bu yana TBB’ye bildirilen yardım malzemelerinin 352 adet kamyon/kamyonet/panelvan araç, 48 adet karavan/konteyner ile bankalar tarafından bölgeye sevk edildiği ve gerekli koordinasyon dahilinde ihtiyaç olan illere yönlendirildiği bilgisi verildi.
 
Bankaların bölgedeki faaliyetleri hakkında da bilgi veren TBB, bölgede faaliyet gösteren bankaların teknik ve idari yöneticilerinin ilk günden itibaren ihtiyaçların giderilmesi ve finansal hizmetlerin kısa süre içerisinde yaygınlaştırılması için sahada yer aldığı aktarıldı. Bankacılık işlemlerinin sürdürülmesi amacıyla bölgeye mobil şubeler gönderilirken mevcut yerel şubelerin de operasyonel hale getirilmesi çalışmaları devam ediyor. 

Ayrıca bankacılık sektörü içinde bir paylaşım ağı kuruldu ve bu ağ çerçevesinde fazlası olan bankalar ihtiyacı olan bankalara gerekli desteği vermeye başladı. Buna göre sektör çalışanlarının destek talepleri yerine getirilmeye devam ediyor.
 
Yapılan açıklamada bankalar nezdinde oluşturulan arama kurtarma ekiplerinin de bölgeye intikal ettiği ve arama kurtarma çalışmalarına koordineli bir şekilde destek verdiği belirtildi.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE