Ülker Grubu usülsüz işlemlerle kendi hisselerinde manipülasyon yapıyor

Ülker Grubu usülsüz işlemlerle kendi hisselerinde manipülasyon yapıyor
Penta Teknoloji’nin ortakları bilanço döneminde bile hisse satışı yapıyor. Tamda Ülker Grubu’na yakışan,kendi hisselerini manipüle eden usülsüz işlemler yapılıyor! Yapılan işlemler KAP’a bile bildirilmiyor

Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım (#PENTA) hisselerinde ortaklar bilanço döneminde yani karanlık dönem olarak tanımlanan ve içsel bilgiye ulaşanların işlem yapmasının yasaklandığı bir dönemde hisse satıyor. Ulusal bir felaketin yaşandığı bir dönemde neredeyse tüm şirketler geri alım için seferberlik başlatırken Penta Teknoloji’nin ortakları Mürsel Özçelik, Mustafa Ergün, Sinan Güçlü ve Bülent Koray Aksoy hisse satmaya devam ediyor.

Satılan paylarla ilgili olarak da Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bir açıklama yapılmıyor.

Ülker Grubu şirketlerinden Gözde Girişim Sermayesi’nin yüzde 32 oranında payla en büyük ortak olduğu şirkette Ali Ülker de Yönetim Kurulu üyesi.

Kamuoyunda büyük tepki toplayan hisse satışı, “Borsada Ülker Grubu’na yakışan kirli oyunlar” şeklinde yorumlanıyor.

YASAK OLAN DÖNEMDE BİLE SATIŞ YAPIYORLAR

Yasak olan dönemde bile her türlü içsel bilgiye sahip olan ortaklar, bir yandan hisse satarken bir taraftan da olumlu basın açıklamaları yapıyor.

Penta Teknoloji Yönetim Kurulu Murahhas Azası Mürsel Özçelik, hisse satışına devam ettiği dönemde bir televizyon kanalında, “Şu an kendi sektörümüzde özkaynakta birinci sıradayız. Ümit ediyoruz 2023’de temettü veririz” şeklinde açıklamalar yapıyor.

Hem şirketi yöneten hem de hisselerinde işlem yapan Mürsel Özçelik, TL bilanço yapılması halinde şirketin karının 2002 yılı 9 aylık dönemde 407 milyon lira olacağını söylüyor. Şirketin KAP’a gönderdiği finansal tablolarda ise 9 aylık kar 26 milyon lira. Mürsel Özçelik’in beyan ettiği 407 milyon lira ile KAP’a bildirilen 26 milyon lira arasında 381 milyon lira fark var!

Hisse satarak kendisine avantaj sağlayan Mürsel Özçelik, VUK bilançosunda 500-600 milyon vergi öncesi kar varken UFRS’de para birimi olarak TL seçildiği için karın 26 milyon liraya gerilediğini açıklamıyor.Apaçık dolandırıcılık yapılarak küçük yatırımcı büyük zarara uğratılıyor ve ne yazık ki SPK yine 3 maymunu oynuyor.

YATIRIMCILARI BEZDİRDİLER

Karanlık dönemde bile satış yapan Penta Teknoloji ortakları yatırımcıları bezdirmiş durumda.

Para birimi olarak dolar seçildiği için gelen düşük kar rakamıyla sarsılan yatırımcılar, geri alım beklerken 4 ortağı hisse satışı altında eziliyor.

4,7 milyar dolarlık özvarlığı ile Türkiye’nin en zengin iş insanlarından biri olan Murat Ülker’in de sıkı bir borsacı olduğu biliniyor. Borsada yatırımcıları 'usulüne uygun' bir şekilde dolandırarak,bu vurgunlardan kazandığı ilk kara parayla kendisine çiftlik alan Murat Ülker, kendisinin finans mühendisi olduğunu utanmadan beyan ediyor.

Ancak, yönetimde de yer aldığı için her türlü içsel bilgiye sahip olan ortakların bilanço döneminde kendi hisselerinde işlem yapması ve manipülasyon olduğu gün gibi aşikar olan,SPK'nın da göz yumduğu bu dolandırıcılık işlemlerini açıklamaması büyük tepki topluyor.


 Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta;  BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da;   BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
              BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)
Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

0 Yorum