Vitalik Buterin, Ethereum'un en büyük güncellemesi için tarih verdi

Vitalik Buterin, Ethereum'un en büyük güncellemesi için tarih verdi
 ETH Şanghay Web 3.0 Geliştirici Zirvesi'nde konuşan Vitalik Buterin; Ethereum protokolü, ağ birleşmesi, ölçeklenme gibi güncel gelişmeler hakkında detaylı bilgiler verdi. 

Ethereum'un (ETH) kurucu ortağı, Ethereum Merge olarak adlandırılan Ethereum ana zinciriyle yan zincirlerin birleşimiyle hisse ispatı (PoS) konsensüs mekanizmasına geçişin Ağustos ayında gerçekleşebileceğini söyledi. Diğer yandan Buterin, zincir birleşmesine kadar potansiyel bir risk tespit edilmesi durumunda bu önemli geçişin Eylül ya da Ekim ayına sarkabileceği konusunda da açık kapı bıraktı. 

Vitalik, konuşması sırasında yaklaşık 7 yıldır hisse ispatı modeli üzerinde çalıştıklarını söylerken PoS’a geçişin gelişmiş bir Ethereum ekosistemi ve daha fazla uygulamaya olanak tanıması gibi bir çok olumlu gelişme sağlayacağına vurgu yaptı.

Sırada Ethereum zincir birleşimi için son test aşaması var

Ethereum Merge aşamasına Haziran ayında geçilmesi bekleniyordu, ancak Ethereum geliştiricilerinden Tim Beiko, Nisan’da güncellemenin bir kez daha ertelendiğini duyurdu. Güncellenen yol haritasına göre ise bu hafta yeni PoS konsensüs mekanizmasının en önemli test ağı olan Ropsten testnet Merge’in 8 Haziran’da gerçekleştirileceği duyuruldu. Bu testnet ile Ethereum ana zinciri ve yan zincirinin (Beacon) birleşmesi simüle edilecek ve Ethereum’un PoS mekanizmasıyla nasıl çalıştığı görülecek.

Ethereum, PoS modeline geçtikten sonra yüzde 99 oranında daha çevreci bir Blockchain haline gelecek. Çevresel etkilerinin yanında PoS modeliyle ETH arzının azalan bir ivmeye girmesi bekleniyor. Ethereum madenciliğinin bitmesiyle işlem ücreti yakım mekanizması EIP-1559’un daha etkin hale geleceği düşünülürken Ether’in daha deflasyonist olacağı düşünülüyor.

Ancak Merge aşamasına geçiş, ağ ücretlerinde bir düşüş sağlamayacak. Geçmiş dönemlerde yüksek ağ ücretlerinden dolayı eleştirilen Ethereum ağında, zaman zaman ağda başlatılan yüksek talepli projelerden dolayı işlem ücretleri oldukça yüksek seviyelere çıkabiliyor.

Ethereum ağında işlem ücretlerinin düşmesinin ise Sharding’in devreye alınmasıyla gerçekleşmesi bekleniyor. Yol haritasına göre Sharding, 2023'ün ilk aylarında devreye alınacak. O zamana kadar Ethereum işlemlerinde daha düşük ücretler için Polygon ve Optimism gibi katman 2 çözümlerinin kullanılmasına devam edilecek. 

Ethereum fiyatında son durum

Ethereum (ETH), geçen hafta sonu 2.124 dolara kadar yükseldikten sonra hafta ortasına kadar 1.908 dolara geriledi. ETH fiyatı, dün dip seviyesinden gelen alımlarla yaklaşık yüzde 6 oranında toparlandıktan sonra hafta sonu öncesi 2.000 dolar bandına geri dönmüş durumda. 


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi;

Facebook'ta;  BORSA TREND  ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS  (https://www.facebook.com/groups/1286784951478515/?multi_permalinks=2199358036887864)
Twitter'da     ; BORSA TREND EXTRA  ( https://twitter.com/BorsaTrendExtra )
Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE