Yabancılar alımlarını 5 şirkette sürdürüyor

Yabancılar alımlarını 5 şirkette sürdürüyor

Yabancı yatırımcılar yılın ilk 5 ayında 1.8 milyar dolarlık net satış yaptı. Ancak 5 hisse var ki 5 ayın tamamında yabancılar net alıcı konumunda oldu.

Borsa İstanbul verilerine göre mayıs ayında yabancı yatırımcıların işlemleri net 36 milyon dolar çıkış olarak gerçekleşti. Büyük bazı hisselerde alımlar sürerken yılbaşından bu yana tüm aylarda aldığı 5 hisse oldu. Bunlar Kardemir, Anadolu Hayat, Nurol GYO, Bursa Çimento ve Atlantis Yatırım Holding hisseleri. Yabancının 5 aydır sürekli sattığı ise 20 hisse var. Bunların başında Aselsan, Koza Altın, Aygaz, Bim ve SASA geliyor.

Verilere göre yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul’da mayısta 12 milyar 30 milyon dolar alım, 12 milyar 66 milyon dolarlık satış işlemi gerçekleştirdi. Böylece yabancı yatırımcılar mayısta 35 milyar 969 milyon dolar net satım işlemi yaptı. Yabancı yatırımcıların mayısta toplam işlem hacmi 24 milyar 96 milyar dolar oldu. Yabancı yatırımcılar 2021 Ocak-Mayıs döneminde yaklaşık 1 milyar 881 milyon dolar net satım gerçekleştirdi. Yılın ilk beş aylık döneminde yabancı yatırımcılar 119 milyar 522 milyon dolarlık hisse senedi alımı yaparken, aynı dönemde 121 milyar 402 milyon dolarlık hisse senedi satış işleminde bulundu.

Yılın ilk beş aylık döneminde yabancı yatırımcılar, nisan ayı hariç satıcılı konumda olan yabancıların nisandaki alımı 80 milyon dolar seviyesindeydi. Yabancı yatırımcıların mayısta en çok alım yaptığı ilk beş pay senedi Garanti Bankası, Şişecam, Turkcell, Kardemir ve Akbank oldu. Yabancı yatırımcıların en fazla satış yaptıkları ilk beş pay senedi, Tüpraş, Yapı Kredi, Arçelik, Türk Hava Yolları ve Bim olarak öne çıktı.


0 Yorum

YORUM EKLE