Yapı Kredi'ye BAE'nin dev bankası talip oldu

Yapı Kredi'ye BAE'nin dev bankası talip oldu

BAE'nin en büyük bankası First Abu Dhabi Bank, Türkiye'de potansiyel fırsat olarak Yapı Kredi ile ilgileniyor. Banka, diğer potansiyel satın alma hedeflerini de değerlendiriyor. Koç Holding haberlerin ardından, "Medyaya yansıyan konuyla ilgili olarak Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte herhangi bir gelişme bulunmamaktadır" açıklamasında bulundu.

Bloomberg'de yer alan ve konuya yakın kaynaklara dayandırılan haberde, First Abu Dhabi Bank'in (FAB) yurt dışındaki büyüme fırsatları arayışı kapsamında, Yapı Kredi Bankası da dahil olmak üzere Türkiye'deki potansiyel satın alma hedeflerini değerlendirdiği belirtildi.

Kaynaklar, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) en büyük bankası olarak bilinen FAB'ın Türkiye'deki birkaç bankanın sahipleriyle ön görüşmeler yaptığını söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynaklara göre; FAB, şu anda 241.6 milyar lira (7.6 milyar dolar) değerlemeye sahip olan Yapı Kredi'yi satın alma olasılığını birkaç aydır değerlendiriyor.

Öte yandan, Yapı Kredi hisselerinin Borsa İstanbul'daki işlem sırasında devre kesici uygulaması başladı.

Koç Holding'den Yapı Kredi Bankası ile ilgili açıklama

Koç Holding, First Abu Dhabi Bank'ın Yapı Kredi Bankası ile ilgilendiği haberlerinin ardından KAP'a açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:
"Basın-yayın organlarında, Ortadoğu'da faaliyet gösteren bir bankanın, bağlı ortaklığımız Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB) dahil Türkiye'de faaliyet gösteren bir banka satın alınmasına yönelik çalışmalarda bulunduğu, bu kapsamda YKB'de potansiyel hisse alımı için görüşmelerin yapıldığı yönünde haberler çıkmıştır.

Holding şirketi olarak portföyümüz ile ilgili gündeme gelebilecek alternatiflerin değerlendirilmesine yönelik çalışma ve görüşmeler her zaman yapılabilmekte olup, bu değerlendirmeler sonucunda somut kararlar alınması halinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliği'ne göre gerekli açıklamalar yapılmaktadır.

Bu kapsamda, medyaya yansıyan konuyla ilgili olarak Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte herhangi bir gelişme bulunmamakta olup, işbu açıklama yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine yapılmıştır."


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE