Yeni haftada takip edilecek 5 önemli gelişme

Yeni haftada takip edilecek 5 önemli gelişme
Cuma günkü güçlü istihdam raporunun, Fed’in faiz indirimlerini ertelemesini muhtemel hale getirmesinin ardından yatırımcılar, para politikasının gidişatını ölçmek için yaklaşan kazanç raporlarına ve ekonomik verilere odaklanacak. Çin enflasyon verilerini açıklayacak, petrol fiyatları dalgalı seyretmeye devam edecek ve Avustralya Merkez Bankası toplanacak.

Yeni haftaya başlarken izlenmesi gerekenler:

Kazanç raporlama sezonu devam ediyor
Kazanç sezonu yüksek viteste devam ediyor ve bu haftaki sonuçlar, hisse senetlerini rekor seviyelere taşıyan rallinin devam edip edemeyeceğini belirlemeye yardımcı olacak.

Şirket sonuçlarının ardından sırasıyla %20 ve %8 yükselen Facebook'un ana şirketi Meta Platforms (META) ve Amazon'un (AMZN) hisselerinin yardımıyla S&P 500, Cuma günü istihdam raporu sonrası yeni bir zirveye ulaştı.

ABD’nin üç büyük hisse senedi endeksi de art arda dördüncü haftayı da kazançla kapattı.

Büyük teknoloji şirketlerinin çoğu raporlarını açıklamış olsa da bu hafta Eli Lilly (LLY), Walt Disney (DIS), ConocoPhillips (COP) ve PepsiCo (PEP) gibi S&P 500 şirketlerinin raporları bekleniyor.

Yatırımcılar, kazançların 2023'e göre daha hızlı artması beklenen 2024 yılı hakkında şirketlerin vereceği bilgilere dikkat edecek.

ABD verileri
ABD’nin ekonomi takvimi, Ocak ayı istihdam raporu ve Fed'in yılın ilk toplantısını içeren yoğun bir haftanın ardından oldukça sakin.

İzlenmesi gereken ana veri, Pazartesi günü açıklanacak olan Ocak ayı ISM hizmetler PMI olup ekonomistler sektördeki faaliyetlerin yılın başında toparlanmasını bekliyor. Çalışma Bakanlığı Perşembe günü haftalık ilk işsizlik başvuruları raporunu açıklayacak.

Yatırımcılar ayrıca hafta boyunca Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Yönetici Adriana Kugler, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkın ve Yönetici Michelle Bowman dahil olmak üzere birçok Fed yetkilisini dinleyecek.

Bundan önce Fed Başkanı Jerome Powell, Pazar gecesi CBS'in 60 Dakika programında yayınlanacak bir röportajda ekonomi ve enflasyon risklerini tartışacak.

Petrol fiyatları
Petrol fiyatları Cuma günü yaklaşık %2 düştü ve her iki gösterge de yatırımcıların, Fed'den ham petrol talebini azaltabilecek yakın vadeli bir faiz indirimi beklentilerini yeniden ayarlamasıyla haftalık bazda yaklaşık %7 değer kaybetti.

Bununla birlikte ABD'nin geçtiğimiz hafta sonu Ürdün'de üç ABD askerinin ölümüne neden olan insansız hava aracı saldırısının ardından Cuma günü Irak ve Suriye'deki İran destekli militanları hedef alan misilleme saldırılarına başlamasının ardından Orta Doğu'da artan gerilime ilişkin endişeler ön planda kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

ABD ve İngiltere ayrıca küresel enerji akışı için kilit öneme sahip Kızıldeniz nakliye yollarına yönelik tekrarlanan saldırıların ardından Cumartesi günü geç saatlerde Yemen'deki Husi hedeflerine yönelik yeni bir saldırı turu başlattı.

Bu, Filistinli militan grup Hamas'ın Gazze Şeridi'nden İsrail'e saldırdığı ve Tahran'ın desteklediği bir dizi silahlı grubu içine çeken savaşı ateşlediği 7 Ekim'den bu yana Orta Doğu'ya yayılan çatışmadaki son tırmanış oldu.

Çin enflasyon verileri
Çin'in Perşembe günü açıklayacağı enflasyon verilerinin, deflasyonist baskıların arttığını göstermesi beklenirken ekonomistler, Ocak ayı tüketici fiyat endeksinin bir önceki ayki eksi %0,3'e kıyasla eksi %0,5 olarak gerçekleşmesini bekliyor.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, sürekli zayıf talep, emlak sektöründeki yavaşlama ve kırılgan yatırımcı duyarlılığı ile boğuşuyor.

Çin piyasaları yıla zaten kötü bir başlangıç yaptı. Birinci sınıf hisse senetleri endeksi Ocak ayını %6 düşüşle kapatarak altı aylık rekor bir kayıp serisine imza attı.

Geleneksel olarak burçlar kuşağındaki 12 hayvanın en şanslısı olan ejderhanın yılını başlatan Yeni Ay Yılı yaklaşırken bazıları yıllık seyahat furyasının ekonomi için bir şans olabileceğini umuyor.

RBA toplantısı
RBA'nın, dördüncü çeyrekte beklenenden daha yavaş seyreden enflasyonun piyasaların faiz indirimi beklentilerini öne çekmesine yol açmasının ardından Salı günü yılın ilk politika toplantısında faizleri değiştirmemesi bekleniyor.

Avustralya'da tüketici fiyatları enflasyonu, dördüncü çeyrekte son iki yılın en düşük seviyesine gerilerken çekirdek enflasyondaki keskin yavaşlama, Mayıs ya da Haziran ayında faiz indirimine gidileceği yönündeki beklentileri güçlendirdi.

RBA, aşırı fiyatları dizginlemek için Mayıs 2022'den bu yana faiz oranlarını 425 baz puan artırarak son 12 yılın en yüksek seviyesi olan %4,35'e yükseltti. Ayrıca yıllık %2-3 enflasyon hedefini tutturmak için gerekirse daha fazla sıkılaştırmaya da açık kapı bıraktı.

RBA Başkanı Michele Bullock, politika toplantısı sonrası ilk basın toplantısını düzenlerken tüm gözler onun üzerinde olacak.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE