Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olan Saha İstanbul’un düzenlediği Saha EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı, kapılarını açtı. 57 ülkeden 250 yabancı ve 750 yerli firmanın katıldığı fuarda, son teknolojiler ve yenilikçi çözümler görücüye çıktı.

Savunma sanayinin devleriyle, Türk firmalarını buluşturan Saha Expo Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı başladı. 876 firma ve 24 üniversitesiyle Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un düzenlediği fuara 250 yabancı ve 750 yerli firma katılıyor. Fuarda, Leonardo UK, Thales, Dassault Systemes, Barzan, Motor Sich, Ivchenko-Progress gibi küresel savunma devleriyle, Baykar, Aselsan, Tusaş, Roketsan, Otokar gibi yerli firmalar oyun değiştiren teknolojilerini tanıtmayı hedefliyor.“Türk ekonomisine katkı sağlayacak”
Saha EXPO Genel Sekreteri İlhami Keleş, fuarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak için firmaların yeteneklerini birleştirdiklerini; yeni yetenekler, konsorsiyumlar ve benzeri yapılarla savunma sanayi sektöründe sinerji oluşturduklarını söyledi. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ülkelerin savunma yeteneklerinin önemini gösterdiğini kaydeden Keleş, “Türkiye için savunma, havacılık ve uzay alanında dünya rekabetinde yer almak çok önemli bir konuma geldi. Artık yüksek teknoloji yetmiyor, bunları yerli kaynaklarla üretebilir hale getirmek gerekiyor. Saha EXPO, sanayi, endüstriyel ve teknolojik ihtisas boyutuyla, bir dünya markasına dönüştü. Türkiye’nin marka ve ekonomisine de büyük katkı sağlayacak. Saha EXPO yenilikçi teknolojilerin Türkiye’nin marka değeri olan teknolojilerin uluslararası arenaya çıktığı bir fuar” ifadelerini kullandı.

Türkiye kendi denizaltısını yapan ülkeler arasında
Saha İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise alt yüklenici firmalar ile işbirliklerini geliştimek için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Güleryüz açıklamasısnda şunları söyledi: “Askeri ve denizcilik alanında görüştüğümüz farklı ülkelerden firmalar var. Buradaki katılımcı ülkeler ile detaylı toplantılar yapıyoruz. Fuarda Türkiye’deki savunma ve havacılık alanında hizmet edebilecek ekosistemdeki bütün firmaların bir araya geldiği güzel bir ortam var. STM olarak insansız denizaltını ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Dünyada kendi denizaltısını tasarlayan 5-6 ülke var, Türkiye’de bunlardan biri. Bunları geliştirmek adına Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”