Yeniden İşleme açılan Borsa İstanbul'da endeks sert yükseldi

Yeniden İşleme açılan Borsa İstanbul'da endeks sert yükseldi
Alınan tedbirlerin etkili olduğu görülen Borsa İstanbul’da bugün önemli bir toparlanma kaydedildi.

BIST 100 endeksi, son saatte girilirken günlük %9,88 yükselişle 4.950 puanda bulunuyordu. Endeks, %6’ya yakın yükselişle güne başladıktan sonra sabah seansında gerçekleşen alımlarla gün ortasında %9,68 değer artışına ulaşarak 4.940 bandına adım attı. Günün geri kalanında yatay kalan BIST 100, kapanışa doğru değer kazanımlarını koruyarak günü %9,88 değer artışıyla 4950,47 puandan kapattı.

Borsa İstanbul’da sektör endekslerinin büyük çoğunluğu %10’a yakın değer artışları kaydederken güne ekside başlayan endeksler de devam eden işlemlerde artıya çıktı. Buna göre sigorta, turizm ve spor endeksler, %5 - %7 bandında değer artışlarıyla en az değerlenen sektörler oldu.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında çoğunluğunun tavan fiyatından ve tavan fiyatından işlem gördüğü bugün, FENER hissesi, %5 bandında değer artışıyla en az yükselen hisse oldu. Ardından KLRHO, TURSG, KZBGY, %7 bandında değer artışlarına sahip.

GCM Yatırım'dan Kudret Ayyıldır bugünkü borsa yorumunda şu ifadelere yer verdi:

SPK, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Borsa İstanbul, BDDK ve Varlık Fonun’dan yapılan açıklamaların piyasada talep arttırıcı ve arz kısıcı pek çok etkiye sahip olacağını düşünüyoruz. Diğer yandan Borsa Başkanlığı 55 şirkette uygulanan tedbir kurallarını kaldırıldı. İşlem limitlerini güncelledi ve bu tedbirlerin özellikle çok tartışılan algoritmik işlemlerin hızını kesmesi bekleniyor. Aynı zamanda endeks üzerinde ağırlığı olan pek çok şirket geri alım programı açıkladı veya önceden açıkladığı geri alım programlarını genişlettiğini duyurdu. MSCI Türkiye ETF fonu dün %8.30 yükseliş gösterdi. Ayrıca MSCI endeksinde Türkiye’nin ağırlığı arttırıldı. Tüm bu gelişmelerin Borsada pozitif etkiye sahip olacağını kestirmek güç değil. Yatırımcıların açılışın ardından sakin olmasını tavsiye ederiz.”

Yurt dışı piyasalarında son duruma bakıldığında Asya endeksleri, günü ekside kapattı. Avrupa borsaları, gün sonuna doğru hafif alıcılı bir görünüme sahipti. Dün karışık bir görünüm veren ABD endeksleri açılışı öncesi vadeli endekslerin ABD’de ekside devam ettiği görülüyor. Avrupa vadeli endeksleri ise şu an artıda işlem görüyor.


 Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta;  BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da;   BORSA TREND  (https://twitter.com/borsatrend_onur ) 
              BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )

Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

0 Yorum