Yükseliş eğilimi içinde realizasyon sürecek mi?

Yükseliş eğilimi içinde realizasyon sürecek mi?
Küresel piyasalarda satış ağırlıklı seyir devam ederken, Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi güne %0,02 oranında düşüşle 1.439,62 puandan başladı.

Çarşamba TSİ 21.00'de açıklanan FOMC tutanaklarında varlık alım azaltımlarının yıl sonuna kadar başlayabileceğine ilişkin ifadelerin yer alması ile görülen küresel risk iştahındaki zayıflamanın yanında, dün ABD’de işsizlik başvurularında düşüş eğiliminin sürdüğü görüldü. Bu düşüşle ABD’deki istihdam piyasasındaki toparlanma görünümü varlık alım azaltımlarının zamanlaması üzerinde belirleyici olmayı sürdürüyor.

Delta varyant kaynaklı vaka sayılarındaki artış ile endişeler ve erken sıkılaşma korkuları ön plana çıkıyor. Dün akşam Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan aşılama, eğitim ve sosyal hayat düzenlemelerine dair açıklama yaparken, okullarda yüzyüze eğitim ve aşı zorunluluğu ön plana çıktı. Eğitimin tüm sınıflarda yüzyüze ve yapılacağı, sosyal hayat içinde de aşı zorunluluğu olmayacağı buna karşın PCR testinin zorunlu olduğu belirtildi.  

Fed sonrasında erken sıkılaşma endişeleri ile küresel piyasalarda satış baskının arttığı görüldü. Yurt dışında bozulan risk iştahı görünümünün etkisiyle BIST 100 Endeksi aşağı yönlü bir seyir izleyerek günü %0,67 oranında kayıpla 1.439,86 puandan tamamlamasıHaftanın son işlem gününe başlarken, gündem sakin olacak ve piyasada yatay bir açılış beklentisi hakim oluyor. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelilerinde hafif satıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasaları da haftayı kayıplar kapamaya hazırlanırken, Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. na karşın kayıpların yurt dışına kıyasla daha sınırlı kaldığı görüldü.

Haftanın son işlem gününe başlarken, gündem sakin olacak ve piyasada yatay bir açılış beklentisi hakim oluyor. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelilerinde hafif satıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasaları da haftayı kayıplar kapamaya hazırlanırken, Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. 

0 Yorum

YORUM EKLE