Yurt içinde altın fiyatları son üç ayın zirvesinde

Yurt içinde altın fiyatları son üç ayın zirvesinde
 Küresel ekonomide yavaşlamanın olduğu son ayda ABD'nin pozitif ayrışması, imalat PMI, fabrika siparişleri, dayanıklı mal siparişleri ve perakende satışların beklentilerden iyi gelmesi doları da güçlendirdi.

ABD Dolar Endeksi, geçen hafta 94,50'ye çıkarak son bir yılın en yüksek seviyesini gördü. ABD 10 yıllık tahvil faizi de yaz dönemindeki düşüşün ardından geçen hafta 1.56'ya yükseldi. Dolardaki yükselişe bir diğer destek de Fed'den geldi. Son FOMC toplantısında komite üyelerinin şahin olması ve Powell'ın bu yıl bitmeden varlık alımlarının azaltımına başlanacağını söylemesiyle güçlü kalan dolar karşısında altın değer kaybetti.

Ons altın Haziran ayında Fed'in varlık alımlarının azaltılmasını tartışmaya açmasıyla sert düşüş yaşamıştı. Sonraki dönemde fiyat 1.677 dolar dip seviyeden 1.834 dolara kadar yükseliş gösterdi, fakat bu yükseliş devam etmedi ve Eylül ayında dolardaki hareketle fiyat tekrar 1.720 dolara geriledi. Böylelikle kıymetli metal sene başından bu yana %8'e yakın geriledi.

Ekim ayının ilk işlem haftasında 1.770 dolara çıkan ons fiyatı bugün tekrar 1.753 dolara geriledi. Günlük bazda %1'e yakın gerileyen fiyatta 1.720 dolar ara destek olarak takip ediliyor.

Dolar kurunun 8,85 yakınında dar bantta işlem görmesi nedeniyle bu hafta ons etkisiyle değişim gösteren gram altın dün 505 TL'ye çıkarak 15 Temmuz sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Günü 503 TL'den kapatan fiyat, bugün onstaki gerilemeyle 499 TL'ye indi. Gram fiyatında 508 TL önemli direnç olarak izlenirken düşüşlerde ise 492 TL en yakın destek olarak görülüyor.

Bu yıl onsun gerilemesine karşın dolar kurunun %18 yükselmesiyle gram altın da bu yıl %10 primlendi. Fiyat bugün yaklaşık üç ayın en yüksek seviyesinden gerileme yaşıyor.''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum