Zorunlu trafik sigortası primlerinde değişiklik yapıldı

Zorunlu trafik sigortası primlerinde değişiklik yapıldı

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik kararına eklemeler yapıldı.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımlarınız için linkimiz;

https://t.me/+pCX7grfC5-s5ZmM8

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik kararına eklemeler yapıldı.

Hasarsızlık prim oranlarının düşürüldüğü, trafiğe yeni çıkacak olanların primlerinin artırıldığı kararın detayları şöyle:

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), hasarın giderilmesinde ve tazminatın ödenmesinde, orijinale eşdeğerliği belgelendirilmiş parçalar veya yeniden kullanılabilir parçaların tercih edilmesi halinde bu Yönetmelikte düzenlenen oranlara ek olarak %20’ye kadar indirim uygulaması getirebilecek.

Zorunlu trafik sigortasında prim tutarları Mayıs ayından itibaren bir önceki ayın azami prim tutarı üzerinden aylık %2 oranında artırılacak.

SEDDK, hasar frekansı, hasar maliyetleri ve diğer hususları göz önünde bulundurarak bu oranı sıfıra kadar indirmeye veya iki katına kadar arttırmaya yetkili olacak.

En az 5 sigorta süresi boyunca 7. basamakta bulunan işletenler için sigorta sözleşme süresi içinde herhangi bir tazminat ödemesi yapılmaması durumunda müteakip sigorta sözleşmesinde 8. basamak uygulanacak.

1. basamakta bulunan işletenler için sigorta süresi içinde 3 ve daha fazla trafik kazasından kaynaklanan tazminat ödemesi yapılması halinde müteakip sigorta sözleşmesinde 0. basamak uygulanacak.

1 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere uygulanacak azami primler, 2023 yılı Nisan ayında uygulanan araç grubu bazında 4. basamak azami primlerine %5 eklenerek uygulanacak.

Prim indirimi kısmına dahil olanlar 5. basamak için %10'dan %5'e; 6. basamak için %22'den %20'ye ve 7. basamak için %42'den % 40'a düşürüldü.

Yönetmelik 15 Nisan'dan itibaren yürürlüğü girecek.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE