AÇIĞA SATIŞ NE DEMEKTİR? AÇIĞA SATIŞ NASIL YAPILIR?

AÇIĞA SATIŞ NE DEMEKTİR?  AÇIĞA SATIŞ NASIL YAPILIR?

AÇIĞA SATIŞ NE DEMEK ?

Borsa'da açığa satış kişinin elinde olmayan hisseleri Borsa İstanbul'dan borçlanarak satışa sunmaktır. Açığa satış yapabileceğiniz miktar elinizde bulunan hisse miktarından fazla olamaz.

AÇIĞA SATIŞIN AMACI NEDİR ?

Açığa Satışın amacı genellikle hisseler üzerinde spekülasyon yapmak küçük yatırımcı olarak tabir edilen tecrübesi az yatırımcılara elindeki hisseleri bir anlık panik yaptırarak satması amacı ile veya daha büyük olarak düşünürsek bu tamamen benim şahsi fikrim aracı kurumlar ile işbirliği içerisinde olan yüklü miktar parası olan yatırımcıların yine küçük yatırımcının hisselerini ucuza alma arzusu denilebilir.

Ancak Açığa Satışın gerçek amacı hisselerin düşüşünden de kar sağlayabilmektir. Yukarı yönlerde kazandığınız karların tam tersini açığa satış işlemleri yaparak aşağı yönlü trendlerde de kar sağlayabilirsiniz.

AÇIĞA SATIŞA ÖRNEK

Örnek vermek gerekirse; Altın fiyatlarının düşeceğine inandığınız bir zamanda , bir arkadaşınızdan 1 aylığına borç olarak 10 adet çeyrek altın altın aldığınızı ve altını arkadaşınızdan aldığınız tarihte 500 TL olduğunu varsayalım , 1 ay sonra bu altını arkadaşınıza vereceğiniz tarihte sizin öngördüğünüz gibi altın fiyatının 480 TL ye düştüğünü varsayarak , her bir çeyrek altından elde etmiş olduğunuz 20TL toplamda 200TL kar sizin açığa satışta edeceğiniz kar ile aynı mantıktadır.

Açığa Satışlarda da belli bir vade olmak zorundadır , nasıl arkadaşınızdan altını aldığınızda 1 ay sonra vereceğinizi söyleyerek alıyorsanız. Hisseleri borçlanırken de belirli vadeleri vardır.

AÇIĞA SATIŞ NASIL YAPILIR ?

Açığa Satış yapmak istediğiniz hisse öncelikle açığa satış yapılabilen Bist100 hisseleri içerisinde olmalı ve açığa satış ile ilgili herhangi bir cezası olmamalıdır. Açığa satış işlemi için aracı kurumunuzun Alış-Satış işlemleri ile ilgilenen personeli ile telefon görüşmesi yaparak Açığa Satış Emrinizi sözlü olarak bildirmelisiniz.

AÇIĞA SATIŞ ASLINDA VİOP İŞLEMLERDEKİ SELL POZİSYONU İLE AYNI MANTIKTADIR

Borsa İstanbul'un VİOP işlemler kısmında ters pozisyon açmak ile açığa satış yapmak arasında aslında mantık bazında bir fark yoktur. Her iki işlemde de düşüşlerden kar elde etmek amaçlanmaktadır.

NOT: Ancak şunu söylemeden yazımı sonlandırmak istemiyorum. Açığa Satış işlemleri yeterince bilgisi olmayan kişiler için çok sakıncalı ve tehlikeli olabilir ayrıca büyük kayıplara neden olabilir , bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadan asla işlem yapmayınız.

0 Yorum

YORUM EKLE