Agrotech, 2024 yılında sürdürülebilir üretimi merkeze alarak, yeni satın alımlarla ve ihracatla büyümeyi hedefliyor. Şirket, Hollanda ve Manisa merkezli iki şirketle görüşüyor. Hisse devir işlemlerinin önümüzdeki aylarda tamamlanması planlanıyor.

Tarımsal üretimde Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olan Agrotech (#AGROT), 2023 yılının son aylarında tamamladığı halka arz sürecinin ardından 2024 yılına yeni yatırım hamleleriyle başladı.

İyi tarım uygulamalarıyla ihracatta hedef pazar Avrupa başta olmak üzere, iç pazarda da faaliyetlerini artırmayı hedeflediklerini belirten Agrotech Yönetim Kurulu Başkanı Hümeyra Keskin, “Son olarak, merkezi Hollanda’da bulunan ve Avrupa'daki zincir marketlere ürün tedarik eden bir şirketle ön görüşmelere başladık. Ayrıca Manisa’da da Türkiye’nin tarım sektöründe önde gelen ve en önemli ihracatçılarından biri olan bir şirketle de görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki aylarda hisse devir işlemlerinin tamamlanmasını hedeflediğimiz yatırımlarımızı, ihracatla büyümeye ve dış ticaret açığımıza pozitif katkı sağlaması nedeniyle oldukça önemsiyoruz. Bu satın alımlarla birlikte planlarımızı olumlu anlamda revize ederek, gelecek yıl pek çok başlıkta hedeflerimizi 10 katı kadar artırmayı amaçlıyoruz. Son dönemde yaşadığımız pandemi ve jeopolitik krizler bize gıdanın ve tarımın ne kadar hayati sektörler olduğunu bir kez daha hatırlattı. Biz de Agrotech olarak tarımı ulusal güvenlik meselesi olarak görüyoruz ve önümüzdeki yıllarda da tarımsal üretimin her aşamasında üreticimize destek olmayı amaçlıyoruz.” dedi.
TÜRKİYE’NİN YÜZDE 4’Ü ARTIK AGROTECH’İN ORTAĞI

“Geçtiğimiz yıl Kasım ayında halka arz sürecimizi tamamladığımızda, bireysel yatırımcıdan 2 kat, kurumsal yatırımcılardan ise 7 kat talep aldık ve toplamda 3 milyonu aşkın paydaşa ulaştık” diyen Hümeyra Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü: “1,5 milyar TL’lik büyüklükle tamamlanan halka arzımız yatırımcının bize olan güvenini gösterdi. Daha önce de söylediğimiz gibi Türkiye’nin yüzde 4’ü artık Agrotech’in ortağı ve tüm yatırımcılarımızın artık dikili bir ağacı var. Biz de yatırımcılarımızın bize olan güvenini boşa çıkarmamak adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bilançolarımız açıklandığında gurur duyacağımız ve hedeflediklerimizin de üstüne çıktığımız bir yılı geride bıraktık. Yüzünü geleceğe dönen bir tarım şirketi olarak, atacağımız yeni adımlarla yatırımcılarımızın ilgisini 2024 yılında da koruyabileceğimize inanıyoruz.”TARIMDA GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK EN BÜYÜK MOTİVASYONUMUZ

Bugün, kapalı sera da dahil olmak üzere, yaklaşık 3 milyon metrekarelik arazide 10’u aşkın meyvenin ve sebzenin üretimini gerçekleştirdiklerini belirten Keskin, “Tüm tarım arazilerimizde iyi tarım teknikleri uyguluyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana tarımsal üretimin artık bildiğimiz kodlarla yapılamayacağını ve ancak kolektif bir çabayla başarılı olabileceğimizi düşünüyoruz. Bu yüzden farklı üretici gruplarıyla hayata geçirdiğimiz çalışmaların asıl fark yaratacak unsur olacağını görüyoruz. Agrotech olarak 2023 yılında attığımız adımlarla, tarım sektöründe herhangi bir şirket olmanın ötesine geçmeyi hedefledik. Şirketimizin temel prensiplerinden biri olan sürdürülebilirlik ve iyi tarım uygulamaları, bizim için gelecek nesiller adına verdiğimiz bir söz. Bu anlamda makroekonomik etkiler ne olursa olsun tarımdaki geleceğimize sahip çıkmak en büyük motivasyonumuz olacak.” değerlendirmesini yaptı.