AK Parti'den EYT ve 3600 ek gösterge açıklaması

AK Parti'den EYT ve 3600 ek gösterge açıklaması
AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, "Biz, asgari ücreti, 3600 ek göstergeyi, sözleşmelilerin durumunu, emeklilerimizin durumunu bu kapsamda EYT'lilerin durumunu, gündemimizde olmak suretiyle, bir süreç yönetimi ve sıralama çerçevesinde kamuoyu ile paylaşacağız." açıklaması yaptı.

-AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısıyla gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

-Akbaşoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'deki büyükelçilere gönderdiği mektubuna yönelik, "Bu utanç mektubunu yazarak aslında CHP'nin 6 okuna bir ok daha ilave etmiş oldu. O ok da 'manda ve himaye kabul edilebilir' okudur." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının öncelikli gündeminde "emeklilikte yaşa takılanlarla" (EYT) ile ilgili bir çalışmanın bulunmadığını bildiren açıklaması hatırlatılarak dün konuya ilişkin açıklamaları sorulan Akbaşoğlu şöyle konuştu:

"EYT ile ilgili bir konu Meclis Genel Kurulu'nda gündeme geldi. Ortada herhangi farklı bir açıklama söz konusu değil. Bu, muhalefetin bildik tavrının devamı mahiyetindeki değerlendirmeler olabilir. Sayın Fuat Oktay'ın Plan Bütçe Komisyonu'nda gündeme getirdiği husus, bugün yürürlükte olan mevzuat nedir bu mevzuata dair bir açıklamadır. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın Plan Bütçe Komisyonu'nda gündeme getirdiği husus, bugün yürürlükte olan mevzuata göre nasıl emekli olunacağına dair yürürlükteki hükümlere dair açıklamadır. Sayın Bakanımız Vedat Bilgin Bey, bu konuyla ilgili kamuoyunda gündeme ilişkin açıklamaları olmuştu. Sayın Cumhurbaşkanımız, toplumumuzu ilgilendiren her konuya dair, bu konuların değerlendirilmesi, çalışılması ve çözümüne dönük yaklaşımlar sergilenmesi hususunda gerekli talimatları hem bakanlarımıza hem parti yetkili kurullarına vermektedir. Bu konuya ilişkin öncelikli bir gündem olarak, Türkiye'nin gündeminde neler var, bu hususlar ele alınmakta, buna dair yapılan çalışmalar da kamuoyuna bittiğinde açıklanmaktadır. Şu anda bir sıralama ve süreç yönetimi olarak ifade etmek isterim ki; asgari ücretle ve 3600 Ek Gösterge'yle ilgili çalışmalar yoğun bir şekilde yapılmakta, inşallah yıl başından sonra bu konular nihayetlendiğinde TBMM'nin gündemine Cumhur İttifakı olarak getirilmek üzere çalışılmaktadır. Cumhur İttifakıyla beraber, paydaşlarımızla istişare yaparak 3600 Ek Gösterge'yle ilgili çalışmalarımızı nihayetlendirip, bunu yılbaşından sonra bir kanun teklifiyle gündeme getirip, diğer partilerle de istişare edip kamuoyuna açıklayacağız."

Sözleşmeli personelin ve emeklilerin durumunun bir sıralama ve süreç yönetimi çerçevesinde ele aldıkları konular olduğunu açıklayan Akbaşoğlu, şöyle devam etti:

"3600 ek gösterge teklife dönüştürülüp Meclis'e geldikten sonra sözleşmeli personelin, emeklilerin durumu ve emeklilerin durumu kapsamında EYT'lilerin durumu üzerinde bu yapılan çalışmaların nihayetlenmesi süreci sonrasında bu hususları da Cumhur İttifakı olarak kendi aramızda istişareyle Meclis'in gündemine taşıma ve diğer partilerle de görüşüp kamuoyuna bu çalışmaların neticesini açıklama durumu söz konusu olacaktır."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın toplumun bütün kesimlerinin alım gücünü artıracak politikaları hayata geçirmek noktasında talimatları olduğunu aktaran Akbaşoğlu, "Biz, asgari ücreti, 3600 Ek Gösterge'yi, sözleşmelilerin durumunu, emeklilerimizin durumunu bu kapsamda EYT'lilerin durumunu, gündemimizde olmak suretiyle, bir süreç yönetimi ve sıralama çerçevesinde kamuoyu ile paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

Akbaşoğlu, muhalefetin olayları çarpıttığını belirterek kamuoyunu muhalefetin değil, Cumhur İttifakı'nın ne dediğine bakması gerektiğini söyledi.

"Bu ayrımcı yaklaşımları nedeniyle CHP'nin gerekli işlemleri yapması gerek"

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Bingöl'de şehit ağabeyine küfreden İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan'ın dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle fezleke hazırlandığının hatırlatılması üzerine Akbaşoğlu, "Milletvekilleriyle ilgili bir yargılama yapılabilmesi, dokunulmazlığın kaldırılmasına bağlı. Bu süreç başlatılmış vaziyette." dedi.

Bütün milletvekilleri ile ilgili düzenleme nasılsa Lütfü Türkkan'la ilgili süreç de aynı şekilde hukuki mevzuat çerçevesinde yürütülmekte olduğunu kaydeden Akbaşoğlu, yargılama sürecinin tamamen tarafsız ve bağımsız yargı mercilerince yerine getirilecektir." dedi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın "Taraflardan birisinin veya ikisinin de yabancı uyruklu olması halinde nikah ücreti 100 bin lira olacak" açıklamasına ilişkin değerlendirmesi sorulan Akbaşoğlu, "Bolu Belediyesi'nin adeta faşizan yaklaşımı asla kabul edilemez. Bu ayrımcı, ikircikli, faşizan yaklaşım önce Bolu halkını rencide etmekte. Aziz milletimizin değerlerine bir saldırı niteliğinde. Bizim örf, adet, geleneklerimize tamamen aykırı bir tutum içermekte. Kendisini gündeme getirmek noktasında bir yaklaşım olarak değerlendirmek gerekir. Bu kişiyle ilgili de aslında ayrımcı yaklaşımları münasebetiyle CHP'nin gerekli işlemleri yapması gerektiği hususu da apaçık ortadadır." yanıtını verdi.

"Gelin demokratik, sivil bir anayasaülkemize kazandıralım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın toplumun bütün kesimlerinin alım gücünü artıracak politikaları hayata geçirmek noktasında talimatları olduğunu aktaran Akbaşoğlu, "Biz, asgari ücreti, 3600 ek göstergeyi, sözleşmelilerin durumunu, emeklilerimizin durumunu bu kapsamda EYT'lilerin durumunu, gündemimizde olmak suretiyle, bir süreç yönetimi ve sıralama çerçevesinde kamuoyu ile paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

Bütün partilerle görüşmelere devam ettiklerini belirten Akbaşoğlu, bunun değerlendirmelerini yetkili kurulların ortaya koyacağını söyledi.

AK Parti'nin Türkiye'nin bütün sorunlarının çözümü hususunda net bir duruş sergilediğini söyleyen Akbaşoğlu, bütün partilere "Gelin demokratik, sivil bir anayasayı ülkemize kazandıralım" çağrısını yineledi.

Akbaşoğlu, Plan Bütçe görüşmeleri sonrasında 2022'nin başında yeni anayasa çalışmaları kapsamında, bütün partilerin kendi çalışmalarını kamuoyu ile paylaşacağı bir sürecin yaşanacağını söyledi.

"Bizim özümüz, sözümüz bir." diyen Akbaşoğlu, "Ne söylüyorsak onu yapıyoruz, ne yapıyorsak onu söylüyoruz. Biz, asla kandırmaca, aldatmaca, kurgu, kumpas, hakaret, küfür siyasetini değil, ilkeli, ahlaki siyaseti, gerçeğe, hakikate, hakka dayalı siyaseti yürütmeye devam edeceğiz." diye konuştu.''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

 
 

0 Yorum