Akdenizli ihracat şampiyonları ödüllendirildi

Akdenizli ihracat şampiyonları ödüllendirildi Akdeniz,Hazır Giyim,Konfeksiyon,İhracat,Ödül,Tören,Türkiye,Avrupa
Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB), 2021 yılında 356,5 milyon dolarlık ihracat değerine ulaşılmasında en fazla desteği veren başarılı 50 firmayı düzenlediği törenle ödüllendirdi.

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB), 2021 yılında 356,5 milyon dolarlık ihracat değerine ulaşılmasında en fazla desteği veren başarılı 50 firmayı düzenlediği törenle ödüllendirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, TİM Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe ve kent protokolünün katıldığı törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren AHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, 2021 yılında covid-19 pandemisinden kaynaklı Uzak Doğu merkezli tedarik zincirinde yaşanan sorunları esnek, kaliteli üretim ve hızlı termin ile rakiplerinden pozitif ayrışarak bir avantaja çevirdiklerini kaydetti.

Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün bu zorlu süreçte maske, önlük ve tulum gibi ürünlerin ihracatında çok önemli artışlara imza attığını dile getiren Gürkan Tekin, “Sektörümüz dünya moda devlerinin artan siparişlerini de karşılayarak ülkemize milyarlarca dolar döviz kazandırmayı başardı. Sektörümüz, pandeminin damga vurduğu 2020 yılında 17 milyar 143 milyon dolarlık, 2021 yılında ise 20 milyar 250 milyon dolarlık ihracat değerlerine ulaştı. Bölge ihracatımız ise 2021 yılında 356,5 milyon dolar olurken bu yılın ilk dört ayında ise Birlik ihracatımız 122 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektörümüz, pandeminin yavaş yavaş ortadan kalkması ile hayatın normale dönmeye başladığı bugünlere çok daha güçlü bir atılım içindedir. Lokasyon avantajı ve güvenilir tedarikçi kimliğiyle uluslararası pazarlarda ortaya çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek ihracat rekorlarına imza atmaya devam ediyor” dedi.

Hazır giyimde kilogram başı 17.4 dolar ihracat değerine ulaşıldı
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün birçok açıdan diğer sektörlerden pozitif olarak ayrışmaya devam ettiğini ifade eden Gürkan Tekin, özellikle kadın istihdamı ve kilogram başına ihracat değeri açısından önemli avantajlar sağladığını belirtti.

Nisan 2022 verilerine göre Türkiye geneli tüm sektörlerin ortalama kg başına ihracat değeri 1,44 dolar iken hazır giyim sektöründe 17,4 dolar seviyesinde olduğunu vurgulayan Tekin, “Ülkemiz küresel hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında dünyada 6’ncı büyük üretici konumunda bulunuyor. Önümüzdeki süreçte tasarım ve markalaşma çalışmalarımızı artırarak daha üst sıralara yükselmeyi hedefliyoruz. İlk etapta İspanya ve İtalya gibi dünya moda dünyasında söz sahibi olan ülkeleri yakalamak üzere projeler geliştireceğiz. Önceliğimiz çevre dostu üretim, tasarım ve markalaşma ile dijitalleşme olacak. Ancak bu yolda adımlarımızı doğru ve zamanında atmamız büyük önem taşıyor. Çünkü, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımızın yüzde 70’e yakın kısmını oluşturan Avrupa Birliği’nde kurgulanan karbonsuz ekonomi modeli ve ortaya konan Avrupa Yeşil Mutabakatı, sektörümüzü doğrudan etkileyecektir. Dolayısıyla, temiz üretim yöntemleri konusunda firmalarımızın teknik kapasitelerinin geliştirilmesi ve farkındalık düzeyinin artırılması sektörümüz için hayati önem taşımaktadır. Bu çerçevede yeşil üretim, tasarım, markalaşma ve nitelikli iş gücü gibi konularda hedeflediğimiz düzeye ulaşabilmemiz için hükümetimizin Kredi Garanti Fonu ve Eximbank başta olmak üzere tüm finansal imkânları ve desteğini daha da artırmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yeşil dönüşüm atılımına uygun nitelikli insan kaynağı yetiştiriliyor
Gürkan Tekin, AHKİB olarak bir yandan sürdürülebilir, çevre dostu üretim, tasarım ve markalaşma öncelikli dijital dönüşüm sürecine uyum sağlayacak adımları hızlandırırken diğer yandan üniversite sanayi işbirliğini geliştirerek insan faktörünü de en ön planda tuttuklarını aktardı. Beyaz ve mavi yakalı nitelikli iş gücü kapasitesinin yeşil dönüşümle eş zamanlı güçlendirilmesi için özel projeler yürüttüklerini ifade eden Tekin, şöyle konuştu: “Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü'nün laboratuvarlarını gerek donanım gerekse yazılım olarak yeniledik. Önümüzdeki süreçte bu okulumuza makine ve ekipman desteği, başarılı öğrencilerimize staj ve istihdam imkânı da sağlayarak nitelikli kadrolarla sektörümüzün gelişimine katkı sunmayı sürdüreceğiz.”

Türkiye Lojistik Portalı’nı 3 bin ihracatçı ve 700 lojistikçi kullanıyor
Türkiye’nin hazır giyim üretiminde dünyanın en önemli merkezlerinden biri olduğunu ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle, Akdenizli hazır giyim ihracatçılarının da önümüzdeki süreçte çok daha büyük başarılara imza atmasını beklediklerini söyledi. TİM olarak ihracatçıların içinde bulunduğu durumun farkında ve bilincinde olarak faaliyetlerimizi yürüttüklerini belirten Gülle, şöyle konuştu: “Bu süreçte ihracatımızı güçlü yarınlara taşımak için hükümetimiz ile ihracatçılar arasında bir köprü vazifesi görüyor proaktif girişimlerle etkili sonuçlar üretiyoruz. Bu çabalarımızın sonucunda, son 4 yılda ilgili mercilere ilettiğimiz 217 sorunun tamamı çözüme kavuştu. Bunun yanında, ihracatçılarımızın maruz kaldığı lojistik krizine mukabil, Türkiye Lojistik Portalımızı hızlı bir şekilde hizmete sunduk. Taşımacı ile ihracatçıyı ortak menfaat zemininde buluşturan portalımız, toplamda 5 milyon tondan fazla ihracat yükün taşınmasına vesile oldu. Bugün portalı 3 bine yakın ihracatçı firma ve 700’e yakın lojistik firması aktif bir şekilde kullanıyor.”

En çok ihracat yapan 50 firma ödüllendirildi

Protokol konuşmalarının ardından gerçekleştirilen ödül töreninde sırasıyla ödül alan firmalar ise şöyle:

Aytek Konfeksiyon
Birgi Birleşik Giyim
Ekrem Sağlam Madammode Tekstil
Elda Halı Tekstil
Jeoteks
Aydağ Tedavi ve Sağlık hizmetleri
Doteks Tekstil
Melikhan Halı Tekstil
Hateks
Ordema Tekstil
Naffi Home
Dilateks
Tayfan Tekstil
B Fashion
Samur Halıları
Estilo Moda
YD Dokuma
Mink Tekstil
Ahenkli Tekstil
Kazım Coşkun
Novo NEF
HATKO Dokuma
ZED Mefruşat
MEKSAN Giyim
PEBA Tekstil
İsken Endüstriyel
PİBAY Tekstil
Retro Konfeksiyon
Vildan Torun
Akmoda
Yarenler Dış Ticaret
PSM Tekstil
Lareteks
MHM Konfeksiyon
APEX Teknik Tekstil
İstikbal Mobilya
CSN Hazır Giyim
Pantopark Tekstil
Asil Halı
Saray Halı
FTD Tekstil
CYT Tekstil
Al Salam
ACVE Tekstil
Genter Tekstil
Usman Global
Buremet Tekstil
Sözütek
TEKS Company
Doğa Mineral

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE