Altın Yeniden Parlamaya Başladı

Altın Yeniden Parlamaya Başladı
Geçtiğimiz haftada yaşadığı düşüşün ardından, altın Fed’in Çarşamba günkü faiz artırımından destek bularak gün içinde pozitife döndü. Sarı metalin Perşembe günü de 50 dolarlık bir değer kazanması bu gelişmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Sarı metal 1.950 dolardaki dirence kadar bir rallinin ardından geriledi.

Boğaların bakış açısından, şu an dünyada tüm yaşananları hesaba katarsak altının bu direnci kıramamış olması bir hayal kırıklığı. Ancak umutlar tamamen kaybolmuş değil. Metal bir geri dönüş yaparak bu direnç seviyesini kırabilir ve sonrasında takip edecek teknik alımlar yeniden 2.000 doları ve ötesinde yeni bir tarihi zirveyi getirebilir.

Ancak bunun için önce, Çarşamba günkü çekiç mumu ve şu anki destek olan 1.929 doların üzerinde tutunması lazım. 1.950 dolar üzerinde bir günlük kapanış yaşanması teknik görünümü daha da pozitif hale getirir.


Makro açıdan, USD/JPY çiftinin ralli yapması ve hisse piyasalarında son dönemde yaşanan toparlanma (ikisi de risk iştahı sinyalleri) spekülatörleri altın gibi güvenli liman varlıklarını daha agresif bir şekilde satın almaktan uzak tutuyor.
Ancak altının arkasındaki en büyük itici güç yüksek enflasyon, ve enflasyon altının yaşayacağı düşüşlerde sürekli bir destek sunmaya devam edecektir. Eğer Fed’in faiz artış döngüsü sizi öldürmezse, daha güçlü yapar. Ek olarak, altının Çarşamba günü Fed’in şahinliği karşısında yükselmiş olması da kendisi için iyi bir işaret.

Aynı zamanda, Fed’in toplantısının ardından verim eğrisinin uzun vadeli ucunda bir düzleşme yaşandı. Bu da piyasanın, Fed’in çok uzak olmayan bir gelecekte para politikasını yeniden gevşetmeden önce faiz artışlarını önden yükleyeceğini düşündüğünü gösteriyor. Bu mantıklı bir görüş.

Enflasyon şu an oldukça ısınmış durumda ve kritik öneme sahip emtianın fiyatlarında yaşanan yükseliş sebebiyle önümüzdeki aylar içinde iyice kaynayabilir. Sürekli yüksek enflasyon oranları tüketici harcamalarına zarar vererek, ekonominin zayıflamasına yol açar. Eğer ekonomik bir kez daha çok güvercin bir para politikası gerektirecek kadar zayıflarsa, Fed de buna uygun olarak hareket edecektir.

Bu yüzden, enflasyonun kısa vadede ivmesini artırması durumunda daha uzun vadeli nominal faizler baskı altında kalabilir ve bu da uzun vadeli reel faizleri bir süreliğine ekside tutar.

Eğer bu senaryo gerçekleşirse, altın ve gümüş gibi faiz getirisi sunmayan varlıklar değer kazanabilir. Bu değerli metaller hisse piyasalarının düşüşlerini sürdürmesi durumunda daha çok fayda sağlayacaktır ki; Ukrayna’daki durumun belirsizliği, artan enflasyon baskıları ve majör merkez bankalarının parasal sıkılaşma adımları sebebiyle böyle bir durum sürpriz olmaz.

Kaynak: İnvesting.com (Fawad Razaqzada)


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE