BİST'te aktif büyüme ve kârlılığı ile öne çıkan şirketler

BİST'te aktif büyüme ve kârlılığı ile öne çıkan şirketler

Aktif büyümesi yüzde 30’un üzerinde olan ve aktif kârlılığı yüzde 15’in üzerinde büyüyen 17 şirketten 11’i son bir yılda yatırımcıya yüzde 100’ün üzerinde getiri sağladı. İşte aktifleri yüksek, aktif büyümesi ve kârlılığı ile önde olan 17 şirket..

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors (S&P Global), Türkiye'nin kredi notunu beklentiler doğrultusunda bir kademe yükseltti. Türkiye'nin kredi notu "B"den "B+"ya çıkarıldı. Kredi notunun görünümünün "pozitif" olarak devam edeceği bildirildi.

Piyasanın genel beklentisi not artışının olacağı yönündeydi. Not artsa da henüz yatırım yapılabilir ülke notuna ulaşılmış değil. Zeynep Aktaş'ın ekonomim.com'daki analizine göre hedef kademe atlayarak yatırım yapılabilir seviye çıkmak. Not artışı yabancı yatırımcının piyasalara girişi için önemli.

Olumlu gelişmeler verilerde iyileşmeye imkân verirken kredi kuruluşlarının değerlendirmelerini de pozitife çevirmesine katkı sunuyor. Atılan adımların olumlu sonuçlar vermesi piyasalar açısından beklentileri güçlendiriyor. Aktaş'a göre, mevcut kurumsal yatırımcılar ile belirli bir aşamaya gelinse de daha da yukarısı için dışarıdan nakit akışı önemli. Neticede hisse senetlerinde canlılığı koruyan piyasa dışından gelen nakit akışı olduğu göz ardı edilmemeli.



Aktif büyümesi %30, aktif kârlığı %15

Aktif büyümesi yüzde 30’un üzerinde olan ve aktif kârlılığı yüzde 15’in üzerinde büyüyen 17 şirketten 11’i son bir yılda yatırımcıya yüzde 100’ün üzerinde getiri sağladı. Bu şirketler: Mia Teknoloji, Anadolu Sigorta, SDT Uzay ve Savunma, Yeo Teknoloji Enerji, Ege Endüstri, Doğuş Otomotiv, Bim Mağazalar, Astor Enerji, Türk Hava Yolları, Alfa Solar Enerji, Boğaziçi Beton. Aktifler bir şirketin varlıklarını gösterir. Dönen varlıklar ve duran varlıklardan oluşur. Mevcut varlıklarının büyümesi ve bunların kârlılığının artması şirketler açısından olumluya işarettir.

13 şirketten yüzde 87 kâr

Aktifleri 265 milyar TL’nin üzerinde olan 17 borsa şirketinden 13’ü yatırımcısına yüzde 87’nin üzerinde kazandırarak enflasyona karşı reel getiri sağladı. Bu şirketler içerisinde bankalar, holdingler, petrol, içecek sektörü yer alıyor. Varlıkları güçlü şirketler içerisinde getirisi enflasyonun altında kalan şirketler Halk Bankası, Enka İnşaat, Ereğli Demir Çelik ve Şişe Cam oldu.

Borsada yatırımcıların radarında hangi hisseler var?

YÜKSELiŞTEKİLER

Turkcell (#TCELL): 11 gündür yükselişte. Yıllık getirisi %157. Bollinger üst banda paralel çıkışta. Pegasus (#PGSUS): 10 gündür yükseliyor. Yılbaşından bu yana %45, yıllık %145 yükseldi. Garanti BBVA (#GARAN): Son bir aydır istikrarlı yükselişte. Altı ayda %84 yükseldi. MLP Sağlık (#MPARK): 8 gündür çıkışta. Bollinger bandın üzerine çıktı. Yıllık %284 yükseldi. Escort Teknoloji (#ESCOM): 6 gündür yükseliyor. Bir ayda %45.05, yıllık %353 yükseldi.

DÜŞÜŞTEKİLER

Beşiktaş Futbol Yat. (#BJKAS): 8 gündür sürekli düşüyor. Bir ayda %39,37 geriledi. Trabzonspor Sportif (#TSPOR): 4 gündür sürekli düşüyor. Bir ayda %42,86, düştü. Birikim Varlık Yönetim (#BRKVY): 5 gündür sürekli düşüyor. Bir ayda %45,67, düştü. Kartonsan (#KARTN): 3 gündür sürekli düşüyor. Bir ayda %14,64, düştü. Fonet Bilgi Teknolojileri (#FONET): Son gün yüzde 3 geriledi. Bir ayda %15,82, düştü.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE