Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme
Önümüzdeki tatil haftasında yatırımcılar, faiz oranlarının gelecekteki seyrine ilişkin yeni bilgiler için Fed’in son toplantısının tutanaklarına bakacak.
Perakendeciler, yine yoğun geçmesini umdukları bir tatil alışverişi sezonuna hazırlanıyor. Nvidia, kazançlarını açıklayan son mega şirket olacak. Petrol fiyatları dalgalı seyretmeye devam edecek gibi görünüyor.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1.  Fed tutanakları
Fed, bu haftaki Şükran Günü tatili nedeniyle 31 Ekim-1 Kasım toplantısının tutanaklarını her zamankinden bir gün önce, Salı günü yayımlayacak.

Enflasyonun yavaşlamakta olduğuna dair son göstergeler, ABD merkez bankasının faiz artırımına son verdiğine dair umutları körükledi ve yatırımcılar, politika yapıcıların hangi yönde eğilim gösterdiğini anlamak için tutanakları inceleyecek.

Cuma günü Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, Fed'in faiz artırımlarının zirvesinde ya da zirveye yakın olduğuna inandığını söylerken San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ve Boston Fed Başkanı Susan Collins, enflasyonun düştüğüne dair daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Ekonomik verilerle ilgili olarak Salı günü mevcut konut satışları, bir gün sonra ilk işsizlik başvuruları ve  Ekim ayı dayanıklı tüketim malları siparişleri açıklanacak.

2.  Efsane Cuma
Yatırımcıların, tüketim odaklı ABD ekonomisinin dirençli kalıp kalamayacağını sorguladığı bir dönemde ABD'li perakendeciler, Şükran Günü'nü takip eden önemli alışveriş sezonunun başlangıcı olan Efsane Cuma’ya hazırlanıyor.

Bu yılki Efsane Cuma, faiz oranlarının yükseldiği ve enflasyonun gevşemekle birlikte Fed'in %2'lik hedefinin üzerinde seyrettiği bir ortamda gerçekleşiyor.

Geçen hafta açıklanan verilere göre ABD'de perakende satışlar, Ekim ayında son yedi ayda ilk kez düşüş göstererek talebin yavaşladığına işaret etti ancak düşüş, beklenenden az oldu.

Perakendeciler bu yılki tatil sezonunun, önceki yıllara kıyasla daha az hareketli geçeceği konusunda şimdiden uyarıda bulundu. Walmart (WMT), Perşembe günü yaptığı açıklamada, yıllık bazda satış ve kâr tahminini yükseltmesine rağmen tüketicilerin, tatil sezonu başlarken harcamalarında daha temkinli davrandığını söyledi.

3.  Hisse senedi iyimserliği
Hisse senetlerine ilişkin yatırımcı iyimserliği son birkaç hafta içinde arttı ve piyasalar, Ağustos ayından Ekim ayının büyük bir kısmına kadar aylarca süren düşüş eğiliminden toparlandı. Son birkaç aydır istikrarlı bir şekilde yükselen ve hisse senetleri üzerinde baskı yaratan Hazine getirileri, Fed'in faiz oranlarını artırmayı bitirdiği umuduyla hızla geriledi.

Geçtiğimiz hafta S&P 500, Nasdaq ve Dow üst üste üçüncü haftalık kazançlarını elde etti. S&P ve Dow için bu, Temmuz ayından bu yana en uzun haftalık kazanç serisi oldu. Nasdaq için ise Haziran ayından bu yana en uzun haftalık yükseliş oldu.

Bu hafta yatırımcılar, dikkatlerini Salı günü kazanç raporunu yayımlayacak olan çip şirketi Nvidia'ya (NVDA) çevirecek.

4.  Petrol fiyatları
Açığa satış yapan yatırımcıların kâr elde etmesi ve ABD'nin bazı Rus petrol nakliyecilerine uyguladığı yaptırımların da desteğiyle petrol fiyatları, Cuma günü %4'ten fazla yükselerek bir önceki seansta gördüğü dört ayın en düşük seviyesinden toparlandı.

Yine de hem Brent hem de WTI petrol göstergeleri, haftayı %1'den fazla düşüşle kapatarak üst üste dördüncü haftalık düşüşünü yaşadı ve çoğunlukla ham petrol stoklarındaki artış ve rekor seviyedeki üretimin devam etmesiyle zayıfladı.

Çin'in derinleşen emlak krizi ve yavaşlayan sanayi büyümesi de ağırlığını hissettirdi.

Brent 80 doların altında seyrederken birçok analist OPEC+’nın bu ayın sonlarında bir araya gelerek üretim kesintilerini 2024 yılına kadar uzatmasını bekliyor.

5.  Euro Bölgesi verileri
Euro Bölgesi, Perşembe günü Kasım ayı satın alma yöneticileri endekslerini paylaşacak ve ekonomistler, faaliyetlerde anlamlı bir toparlanma beklemiyor. Blok ayrıca Çarşamba günü tüketici güveni verilerini yayımlarken yakından izlenen Almanya Ifo iş iklimi endeksi Cuma günü açıklanacak.

Avrupa Merkez Bankası, Çarşamba günü son finansal istikrar raporunu paylaşacak ve bir gün sonrasında da Ekim ayı politika toplantısının tutanakları yayımlanacak.

ECB Başkanı Christine Lagarde, Salı günü Berlin'de ve Cuma günü Frankfurt'ta bir etkinlikte konuşacak. Diğer bazı ECB yetkilileri de hafta boyunca etkinliklerde boy gösterecek.

Kaynak: Reuters


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE