Bu hafta takip edilecek 5 önemli veri

Bu hafta takip edilecek 5 önemli veri
ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın, para politikasındaki tarihi sıkılaştırmanın büyük olasılıkla sona erdiğini ve faiz indirimi tartışmalarının "görünür hale geldiğini" söylemesinin ardından piyasalar 2023'ün son haftalarına giriyor.

Yatırımcılar bu yıl için ABD enflasyonu hakkında son bir güncelleme alacakken Japonya Merkez Bankası uzun zamandır beklenen bir politika değişikliğine doğru ilerliyor olabilir.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. ABD verileri
Yatırımcılar, Fed'in birincil enflasyon göstergesi olarak tercih ettiği, Cuma günü yayımlanacak olan kişisel tüketim harcamaları ile bu yılki enflasyona ilişkin son güncellemeyi alacak.

Ekonomistler PCE fiyat endeksinin Kasım ayında ikinci ay için yatay kalmasını beklerken değişken gıda ve enerji maliyetlerinin hariç tutulduğu çekirdek ölçütün %0,2 yükseldiği düşünülüyor.

Ayrıca tüketici güveni, ilk işsizlik başvuruları ve dayanıklı tüketim malları siparişleri verileri de açıklanacak olup konut sektörüne ilişkin güncellemeler arasında yeni ve mevcut konut satışlarına ilişkin raporlar da yer alıyor.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic Salı günü bir konuşma yapacak.

2. Yeni Yıl rallisi mi?
Dow Jones industrial average Cuma günü yeni bir rekor kapanış yaparken S&P 500 çok az değişiklikle sona erdi ancak 2017'den bu yana en uzun haftalık kazanım serisinde yedinci hafta üst üste kazanç kaydetti.

New York Fed Başkanı John Williams'ın, Cuma günü, faiz indiriminden bahsetmek için çok erken olduğunu söylemesinin ardından yatırımcılar arasındaki iyimserlik azaldı.

Pittsburgh'daki Bokeh Capital Partners'ın baş yatırım yetkilisi Kim Forrest, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Bu hafta anladığımız şey, Fed Başkanı Jerome Powell'ın ekonomiyi iyi bir neden olmadan daha uzun süre yüksek faizlerle cezalandırmak istemediğidir." dedi.

"Yeni Yıl rallisi görüp görmeyeceğimizi bilmiyorum ancak her şeyi düşünürsek daha yüksek seviyelere çıkabiliriz gibi görünüyor."

3. BoJ pivota doğru ilerliyor
Japonya Merkez Bankasının, önümüzdeki aylarda negatif faiz oranlarına son verebileceğine dair beklentiler artıyor. Bu da Fed ve diğer büyük merkez bankalarının, faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacaklarına odaklandıkları bir dönemde BoJ'u yine aykırı bir konuma sokuyor.

BoJ'un Salı günü yapacağı toplantıda bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyor ancak yatırımcılar, bankanın faiz açıklamasını, Ocak ayındaki toplantısında değişikliğe gidip gitmeyeceğine dair ipuçları elde etmek için mercek altına alacak.

Beklenen bu pivot ve Fed'in güvercin eğilimi, yen, Temmuz ayından bu yana ilk kez dolar başına 141'in üzerine çıkardı.

BoJ Başkanı Kazuo Ueda'nın, geçen hafta merkez bankasının yıl sonunda ve 2024'ün başında "daha da zorlu" bir durumla karşı karşıya olduğunu söylemesi; spekülatörlerin, politika değişikliğinin yakın olduğuna dair beklentileri artırmasıyla piyasaları sarstı.

4. Altın 2020'den bu yana ilk kez yılı kazançla bitirme yolunda
Zayıflayan dolar ve 2024'te faiz indirimi beklentilerinin artmasıyla altın, 2020'den bu yana ilk yıllık artışını kaydetme yolunda ilerliyor.

Düşük faiz oranları, sıfır getirili külçe altın tutmanın cazibesini artırıyor.

ABD’nin 10 yıllık reel getirileri, 2022'nin başından beri durmaksızın yükselse de yalnızca Haziran ayında pozitife dönerek altını neredeyse rekor seviyelerden geri çekti. Getiriler son sekiz yılın en yüksek seviyesine ulaştı ancak bu durum, altının 2.000 doların üzerine çıkmasına engel olmadı. Yine de fiyat, 1980'de görülen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.500 doların hâlâ %20 uzağında.

Yatırımcılar, gelecek yıl faiz indirimlerinin artacağına güvenirken siyasi ve ekonomik belirsizlik artıyor. Bu da potansiyel olarak altın yatırımcıları için olumlu günlerin habercisi.

5. İngiltere verileri
İngiltere enflasyonu şu anda İngiltere Merkez Bankasının %2'lik hedefinin iki katından fazla seyrediyor. Çarşamba günü açıklanacak olan son veriler de fiyat baskılarının diğer büyük ekonomilere kıyasla yüksek kalmaya devam ettiğini teyit edecek gibi görünüyor.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun keskin bir şekilde düşmesinin ardından sterlin, bu ay euro karşısında son üç ayın en yüksek seviyesine ulaşarak BoE'nin faiz indirimine giden yolun, Avrupa Merkez Bankasından daha uzun süreceği spekülasyonlarını körükledi.

Ancak yüksek faizler, BoE'nin, 2024 yılında yatay seyretmesini beklediği ekonomiyi resesyona da sürükleyebilir, yani sterlinin gücü tek yönlü değil. Sterlinin kaderi, BoE'nin mevcut enflasyon eğilimlerine tepki vermeye devam edip etmeyeceğine ya da ekonomik zayıflığın, ücretleri ve fiyatları düşüreceği yönündeki uzun vadeli görüşüne bağlı.

Kaynak: Reuters

 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE