Deutsche Bank'tan TL analizi: Carry trade geri döndü

Deutsche Bank'tan TL analizi: Carry trade geri döndü
Deutsche Bank, Türk lirası ile ilgili notunda carry trade işlemlerinin geri döndüğünü, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) önümüzdeki dönemde ilave faiz artışı yapmasının bu işlemler için ekstra pozitif ortam yaratacağını belirtti.

Eylül ayında Türk lirasıyla ilgili pozitif bir yaklaşıma geçen Deutsche Bank, yeni notunda da TL lehinde analizlere yer verdi.

Aralarında Deutsche Bank Ekonomisti Yiğit Onay'ın da yer aldığı ekip tarafından hazırlanan notta TL için carry trade işlemlerinin geri döndüğü belirtildi.

Notta dolar TL'nin Eylül ayındaki yaklaşım değişimlerinin ardından ilk elde vadeli işlemlerle uyumlu hareket ederken, son haftalarda bunun altında kaldığı belirtildi. Deutsche Bank burada en önemli yükseliş sinyallerinden birinin carry getirisi arayışlarının geri dönmesi olduğunu belirtti.

Notta bu girişlerin 2021 yılında, iyileşen cari denge ile birlikte, yüksek enflasyona rağmen Dolar/TL 'yi altı ay boyunca sabit tutmaya yettiği hatırlatıldı.

Deutsche Bank ekonomistleri girişlerin ölçeğini tam olarak ölçmenin zor olduğunu, ancak bu kapsamda üç göstergenin öne çıktığını ifade etti. Bunlardan ilki TCMB'nin net rezervlerinde son haftalarda yaşanan kayda değer iyileşme.

Ekonomistler TCMB'nin net rezervlerini artırmayı tercih etmemiş olsaydı, nominal dolar/TL kurunun mevcut seviyelerin bir miktar altında olmasının olası olduğuna dikkat çekti.

Girişlere yönelik ikinci gösterge bankaların TCMB swaplarına göre ayarlanmış bilanço dışı döviz pozisyonunun tarihsel olarak carry girişleri ile ilişkilendirilen önemli bir sıçrama göstermesi. Son olarak da bankaların döviz takas işlemlerinin hacmindeki artış.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE