Endeksteki sert dalgalanma karar mekanizmasını etkiliyor

Endeksteki sert dalgalanma karar mekanizmasını etkiliyor
İyi akşamlar arkadaşlar;Yılbaşından itibaren BİST'te başlayan sert dalgalanma devam ediyor. Özellikle büyük fonların ve aracı kurumların endeksi sarsan işlemleriyle küçük yatırımcıda oluşan panik satışlarla birleşince dalgalanmanın majları büyüyerek derinleşti.

Bunda 2023 genel seçimlerinin ve iç siyasetteki gerginliklerinde etkisi olduğu su götürmez bir gerçek. Her zaman belirttiğim gibi beklentisi olan hisselerde malda yakalandıysanız bile sakince izlemek ve ekrandan uzak kalmak en iyi politika olmalıdır.
Belirsizliklerin arttığı böyle bir dönemde karar vermek özellikle küçük yatırımcının üstesinden gelebileceği bir durum değildir. Ekran insanı yanıltarak geri dönülmesi zor kayıplara neden olur.
Kim nasıl bir senaryo çizerse çizsin bu oyunda en iyi ve kazandırma olasılığı en yüksek senaryo uzun vadeli yatırım senaryosudur.Bunu geçtiğimiz dönemlerde özellikle pandemiden sonra geçen 2 yılda net olarak gördük. BİST endeksine kote şirketlerin son 2 yılda değerlerinin 5-8-10-15 katına hatta bazı hisselerde 20 kat fiyatlamalara ulaştığı hepimizin malumu. Peki her şey bitti mi? diye sorarsanız elbetteki bitmedi diye cevaplarım.
Yüksek bilanço karları yeni fırsatlar doğurdu
2022 yıl sonu bilançoları gelmeye devam ediyor. Başata bankacılık sektörü olmak üzere bir çok sanayi şirketinin karlılıklarını geçtiğimiz yıla oranla %200-300-500 oranda artırdıklarını görüyoruz. Özellikle banka karlarındaki artış bu sektörde yer alan şirketlerin F/K oranlarını çok düşürdüğü gibi PD/DD değerlerinide çok ucuzlatmış durumda.Bu değerlemeler bir çok şirketdede aynı şekilde piyasa değerlerinin altında kalıyor.
Henüz bu şok dalgasının bittiğini söylemek için erken.Önümüzdeki seçim süreci bu belirsizliği bir süre daha yaşayacağımızı gösteriyor.Bu dönemde fazla al-sat a girmeden beklemek,nakitte olan yatırımcılarınsa her geri çekilmeyi kademeli alım yönünde değerlendirmesi en iyi strateji olacaktır diye belirtmek istiyorum.
Bu hafta yeni bir teknik analiz çalışması yapmamaya karar verdim. Endeksin yön bulmakta zorlandığı bir dönemde yanlış karar vermek istemiyorum ancak şunu net söyleyebilirim. Son yaptığım 10-15 analiz çalışmasını kesinlikle gözardı etmeyin.Portföyünde olan arkadaşlar ortalama düşürebilirler olmayanlarsa portföy oluşturmakta bu hisseleri değerlendirebilirler. Son karar ve tercih tabiiki sizlere ait. Yatırımlarınız ve tercihlerinizin isabetli,kazançlarınızın bol ve bereketli olması dileği ile iyi geceler.

 Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi
Facebook'ta;  BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da;   BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE