Goldman Sachs'a göre,Merkez Bankası (TCMB) faizleri artıracak

Goldman Sachs'a göre,Merkez Bankası (TCMB) faizleri artıracak
Merkez Bankası’nın faiz indirimine devam edeceği beklentisinin ağır bastığı bir dönemde Goldman Sachs analistleri, TCMB'nin faizleri yüzde 20’ye çekeceği öngörüsünde bulundu.

Uluslararası yatırım bankaları 2022 başında Merkez Bankası para politikasında önemli değişikler bekliyor. Ünlü yatırım bankası Goldman Sachs, TCMB'nin 2022 yılının ikinci çeyreğinde politika faizini yüzde 20 seviyesine çıkarmasını beklediğini bildirdi.

Goldman Sachs ekonomisti Murat Unur yaptığı değerlendirmede, "Faizin yüzde 20'ye yükseltilmesi enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek için yeterli olmayacak, ancak bizim görüşümüze göre bu seviyede bir faiz oranı finansal istikrarı sürdürmek için yeterli olur" ifadelerini kullandı.

TCMB, enflasyonun yüzde 20'ye yaklaşmasına rağmen Eylül ayından bu yana politika faizi 400 baz puan düşürerek yüzde 15'e indirdi ve Aralık ayında 100 baz puanlık bir indirim daha olabileceği ifade ediliyor.
Societe Generale analistler ise 2022 başında para politikasının tersine döneceği ve ilk faiz artırımının geleceğini öngörüyor. Analistler faizin ilk etapta yüzde 19 seviyesine çekileceğini belirtiyor.''borsaseans.com, web sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin, bir adım önde olun.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE