Gübre krizi büyüyor

Gübre krizi büyüyor
Gübre sektörünün önde gelen şirketleri doğal gaz fiyatları nedeniyle üretimi kısmaya başladı.

Yüksek doğal gaz fiyatlarının Avrupa genelinde yol açtığı gübre krizi büyüyor.

Gübre sektörünün önde gelen şirketlerinden Yara International ASA, rekor seviyelere çıkan doğal gaz fiyatları nedeniyle Avrupa'da amonyum üretimini kısacağını duyurdu.

Yara yaptığı açıklamada, Avrupa'da amonyum üretimini toplam kapasitenin yüzde 35'i seviyesine indireceğini belirtti. Alınan bu karar ile birlikte Yara'nın Avrupa'daki üretim sisteminde üretim kısıntısı amonyum için 3,1 milyon tona ve mamül ürünler için 4 milyon tona ulaştı.

Şirket açıklamasında, operasyonlarını optimize etmek ve tüketici talebini karşılamak için global üretim sistemini mümkün olduğu kadar kullanacağını da vurguladı.

Yara'dan önce Polonya petrol şirketi PKN Orlen'in bağlı ortaklığı Anwil amonyum üretimini durdurmuş ve Polonya'nın en büyük kimya şirketi Grupa Azot amonyum üretimini azaltmıştı.

İngiltere'de CF Industries de dün yaptığı açıklama ile amonyum üretimini durduracağını kamu oyuna duyurdu, ancak üretimin ne zaman duracağı konusunda detay vermedi.

BM Genel Sekreteri Guterres de hafta sonu Türkiye'yi ziyaretinde yaptığı açıklamada, "2022'de gübre olmadan, 2023'te yeterli gıda olmayabilir" demişti. Guterres, tahıl koridoruna benzer bir iş birliğinin Rus gübresi için yapılması gerektiğini söylemişti.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE