Ham petrol fiyatları düşmeye devam ediyor

Ham petrol fiyatları düşmeye devam ediyor
Çarşamba günü petrol fiyatları sert bir düşüş yaşadı ve 2023'te küresel bir resesyonun, ham petrol talebini ciddi şekilde etkileyeceği endişesiyle önceki seanstaki kayıpları sürdürdü.

WTI %3,1 düşüşle 74,56 dolardan işlem görürken Brent %3,2 azalarak 79,47 dolara geriledi.

Her iki sözleşme de Salı günü %4'ten fazla değer kaybederken Brent üç aydan uzun bir süre sonra en büyük tek günlük kaybını yaşadı.

Özellikle Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva'nın, bu hafta başında, küresel ekonominin "geride bıraktığımız yıldan daha zor bir yılla" karşı karşıya olduğu uyarısında bulunmasının ardından yatırımcılar, gelecekteki küresel ekonomik faaliyetler konusunda endişeli olmaya devam ediyor.

Çarşamba günü erken saatlerde açıklanan veriler, Euro Bölgesi iş faaliyetlerinin geçen yılın sonunda başlangıçta düşünülenden daha az daraldığını gösterdi; bölgenin nihai Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI), Kasım ayındaki 47,8 puandan Aralık ayında 49,3'e yükseldi.

Ancak bu, endeksin Temmuz ayından bu yana bulunduğu, büyümeyi daralmadan ayıran 50 sınırının altında kaldı.

Piyasa, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısının talebinde potansiyel bir sıçrama görmek adına bir yıl süren katı COVID-19 kısıtlamalarının ardından Çin ekonomisinin yeniden açılmasından medet ummaya devam ediyor.

ING analistleri bir notta, "Piyasadaki zayıflık, orta ve uzun vadede talep görünümü için yapıcı olması gereken Çin'in yeniden açılma hikayesine rağmen geliyor." dedi. "Kuşkusuz, Çin'de artan vakalar, yakın vadede talep üzerinde baskı yaratabilir."

Devlet Başkanı Xi Jinping kısa süre önce, Çin ekonomisinin 2022'de %4,4 ile beklenenden daha fazla büyüdüğünü açıkladı ancak ülkenin önümüzdeki aylarda COVID-19 nedeniyle artan negatif etkenlerle karşı karşıya olduğunu da belirtti.

Arz cephesinde ise OPEC'in ilk üretim rakamları gelmeye başladı ve Bloomberg'in yaptığı bir ankete göre grubun Aralık ayı üretimi, bir önceki aya göre günde 150.000 varil artışla 29,14 milyon varile ulaştı.

ING yaptığı açıklamada:

"Artış büyük ölçüde üretimin, günlük 150 milyon varil artarak 1,35 milyon varile yükseldiği Nijerya'daki toparlanmadan kaynaklandı. Diğer OPEC üyeleri arasında ufak değişiklikler oldu.”

Ayrıca Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ABD ham petrol stoklarına ilişkin haftalık verileri Pazartesi günkü tatilin ardından bugün açıklayacak.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE