Hükümetin ilk 6 ay için kamu işçisine zam teklifi belli oldu

Hükümetin ilk 6 ay için kamu işçisine zam teklifi belli oldu
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümetin kamu işçisi için yeni teklifinin 12 bin lira taban ücret ve ilk altı ay için yüzde 40 gösteri olduğunu bildirdi. Kamu işçisi tarafının talebi 15 bin taban maaş ve yüzde 45 zam olmuştu.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımınız için linkimiz;

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümetin kamu işçisi için yeni teklifinin 12 bin lira taban ücret ve ilk altı ay için yüzde 40 gösteri olduğunu bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü kapsamında TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ heyetlerini makamında kabul etti.

Basına kapalı yaklaşık 1 saat süren kabulün ardından, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan görüşmeye ilişkin AA muhabirine açıklamalarında bulundu.

Taraflar arasında müzakereyi sürdürmeye devam eden konuşmacı Atalay, şöyle konuştu:
"Kamu sigortası adına TÜHİS'in (Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası) önceki hafta yaptığı teklif, taban ücretinin 11 bin 500 liraya yükseltilmesi ve ilk altı ay yüzde 30 zam şeklindeydi. Aradan iki haftaya yakın süre geçti. Bugün TÜRK- İŞ'te kamu koordinasyon kurulunu topladık, Sayın Bakanın daveti üzerine de buraya geldik Sayın Bakan sendikasının verdiği 11 bin 500 lirayı yeterli bulmadığını, 12 bin liraya çektiğini ifade etti. a yükselttiğini bildirdi.Bu, önemli ve güzel bir gelişme ama bu aşamada karar verme durumunda olmayacağız.Şu anda geldiğimiz noktada yeni teklif 12 bin lira taban ücret ve ilk altı ay için yüzde 40 zam seviyesi.Bayramın yetişmez, olasılığı yok ama bayram sonu bir neticeye varırız."

"Yüzde 40'ı bir geçmek istiyorum"
Atalay, kamu kuruluşlarının yarıya yakınının ücretinin taban ücretinin geneline dikkati sürdürme, "Taban ücretinin 11 bin 500 liradan 12 bin liraya yükseltilmesi iyi ama bunun yukarıya daha fazlaya yayılması lazım. Yüzdelik artışın 30'dan 40'a çıkarılması güzel ama bizim için yeterli. Toplumun Alım gücüyle ilgili sınırları devam ediyor.Bizim Görevimiz, sahip olduğumuz kişilerin alım gücünü artırmak.Gayretimiz bu yolu.Bugün gelen avantajı küçümsemiyorum ama yüzde 40'ı bir geçmek istiyorum." dedi.

"İnşallah bayram sonu müjdeyi veririz"
HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan da yönetimin yeni teklifinin önemli bir aşama olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Buna rağmen bu teklif TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ olarak yeteriz bulduk. Sayın Bakan'ın ortaya koyduğu tavrı önemsiyoruz. Bu teklifin, hem sendikalarımızın hem de üyelerimizin sonuçların altında kaldıkları için kurumlarımız ve Sayın Bakan tarafından tekrar değerlendirilmesini arzuladıklarımız. Biz de teşkilatlarımızı arzu ettik. Bilgilendireceğiz. Beklentiler büyük.İnşallah bayram sonu müjde veririz diye umut ediyorum."


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE