İSO 500'ün şampiyonu 'dört büyük' sanayi kuruluşu oldu

İSO 500'ün şampiyonu 'dört büyük' sanayi kuruluşu oldu
İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde dört kent göz doldurdu. Kahramanmaraş bir önceki döneme göre devler ligine 5, Kocaeli 5, Gaziantep 4 ve Kayseri 3 firma daha ekledi.

Devler liginin yıldızı parlayan kentleri Kahramanmaraş, Kocaeli, Gaziantep ve Kayseri oldu. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) her yıl geleneksel olarak açıkladığı “Türkiye’nin En Büyük 500 Kuruluşu” listesinde en çok firma sayını artıran dört kent sırasıyla Kahramanmaraş, Kocaeli, Gaziantep ve Kayseri. Bu şehirler haricinde Adana, Bilecik, Hatay, Karabük, Kütahya, Manisa ve Tekirdağ da listedeki firma sayılarını artırdı.

İSO 500’de en çok firma ile temsil edilen şehir kan kaybetmesine rağmen hala İstanbul. İstanbul’dan 158 firma listede yer aldı. Bundan tam on yıl önce açıklanan verilere göre İstanbul’dan 193 firma listedeydi. Bu veriler ışığında İstanbul on yılda yüzde 18’i aşkın kan kaybetti. Listenin en çok firmaya sahip ikinci kenti 41 şirketle Kocaeli. Kocaeli’ni 40 firma ile İzmir takip ediyor. Ancak Ege Bölgesi Sanayi Odası’ndan bir önceki dönem 44 firma listede yer alıyordu. Sanayinin gözbebeği olan kentlerden Bursa da kan kaybı yaşıyor. Geçen yıl 26 firma ile temsil edilen Bursa, bu yıl 22 şirketiyle listede.

Eti Krom listeye 201’inci sıradan girdi
Listeden bu yıl iki kent düştü, bir kent ismini tek firmayla listeye yazdırdı. Düzce’den iki firmanın liste dışı kalması nedeniyle, kent artık devler liginde yok. Bu firmalardan biri çelik boru diğeri gıda üreticisi. Afyon da geçen dönemde bir firma ile temsil ediliyordu. Bu gıda firması da bu dönem listeye veda edince, Afyonkarahisar listeye giremedi. Elazığ ise geçen yıl İlk 500’de yoktu. Bu yıl listeye 201’inci sıradan giren Eti Krom sayesinde ismini listeye yazdırdı. Firma 2,4 milyar liralık üretimden satışa sahip.

Ankara da gerileyen kentler arasında
Bu arada yaptığımız listede İstanbul dışında Ankara’yı da Anadolu kentlerinin dışında tutuyoruz. Önceki dönem 30 firma ile listede yer alan Ankara, bu dönem 26 şirketiyle listede temsil ediliyor. Kamunun da geçen dönem 9 olan firma sayısı 8’e geriledi.BAŞKANLAR; YENİ YATIRIMLARLA SAYIYI ARTIRACAĞIZ

Zeki Kıvanç / Adana Sanayi Odası Başkanı

 İSO ilk 500›de yer alan firma sayısı bu yıl geçtiğimiz yıla göre 10'dan 12'ye yükseldi. Bu durum bizim için sevindirici, ama Adana sanayisi için yeterli değil. Adana yeni yatırım alanları ile birlikte bu sayıyı çok daha yukarı çıkartacak potansiyeli barındırıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde Adana olarak bu sayıyı çok daha yukarıları çıkartacağız. İlk 500'de 8 firma üst sıralara yükseldi, 1 firma geriledi, 3 firman listeye dahil oldu. Adana sanayi firmalarımızı tebrik ediyorum. Yakın gelecekte bölgemiz yapılacak olan yeni yatırımlar ile birlikte ilk 500 arasında yer alan firma sayımızı artıracaktır.

12 FİRMA İLE LİSTEDE YER ALDIK

Müjdat Keçeci / Denizli Sanayi Odası Başkanı

Geçen yıl olduğu gibi listede 12 firma ile yer aldık. Bu yıl listeden çıkan bir tekstil firmamızın yerine, enerji sektöründen yeni bir firmamız katıldı. 2021 yılında emtia fiyatlarındaki artışın ciro ve bilançolara olumlu etkisini bu listede de görüyoruz. Özellikle bakır tel ve demir-çelik sektöründe yer alan firmalarımız listede ciddi yükselişler kaydetmiş durumda. Denizli’de 12 firmamız ile listede yer almamızın gururunu yaşıyoruz. Her firmamızı ayrı ayrı tebrik ediyorum. Önümüzdeki yıllarda listedeki firma sayımızın artacağına olan inancım sonsuz.

RİSKLER FIRSATLARI GÖZDEN KAÇIRTMASIN

Ender Yorgancılar / Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı

Pandemi ile başlayan süreçte küresel üretim ve tedarik zincirlerindeki değişimin Rusya savaşı ile daha da belirginleşmesi, ülkemiz açısından ciddi risklerle beraber ciddi fırsatlar da yaratıyor. Yenidünya düzeninde, Türkiye’nin gerek merkezi coğrafi konumu, gerekse genç demografik yapısıyla bir üretim üssü ve tedarik akış merkezi olmasını en değerli fırsatımız olarak görüyorum. Gerek EBSO 100, gerekse ISO 500 listesinde yer alan tüm firmalarımızı tebrik ediyorum.

DAHA ÇOK ÇALIŞIP ÜRETECEĞİZ

Celalettin Kesikbaş / Eskişehir Sanayi Odası Başkanı

Şehrimizin taşıdığı potansiyeli düşündüğümüzde daha çok firmamız listede yer alması için çalışacağız. Her sene en az 3 ya da 4 firmamızın listede yer alma başarısını göstermesi için emek vermemiz gerek. Bu hedefl e ilerlemeliyiz. Bu demek oluyor ki daha çok çalışmak ve üretmekten başka şansımız yok. Ayrıca Odamız üyesi firmaların İSO 500’de yer bulması bizleri sevindirmiştir.

DAHA ÇOK FİRMAMIZI GÖRMEK İSTİYORUZ

Metin Güler / Eskişehir Ticaret Odası Başkanı

Önümüzdeki yıllarda listede Eskişehir’den daha çok firmayı görmek istiyoruz. Sıralamada Eskişehirli firmaların sayının artması aynı zaman şehrimizdeki istihdamın, refahın, yüksek gelirin de artması anlamına gelmektedir. Eskişehir ekonomisi ticaretiyle, tarımıyla, turizmiyle, sanayisiyle bir bütündür. Şehrimiz ekonomisindeki tüm bu unsurların aynı anda gelişmesi şehrimizi çok daha yükseğe taşıyacaktır.

GAZİANTEP’TEN SAYIYI DAHA DA ARTIRACAĞIZ

Adnan Ünverdi / Gaziantep Sanayi Odası Başkanı

İSO 500 listesinde, 2018 yılında 24 olan firma sayımız 2019 yılında 26, 2020 yılında 29’a ve 2021 yılı itibarı ile tüm güçlüklere rağmen artmaya devam ederek 33’e çıktı. Bu başarının temelinde müteşebbis ruh, girişimcilik ve yenilikçilik yer alıyor. Küresel ekonomide yaşanan krizlere rağmen Gazi şehrimizin sanayicilerinin direnci, rekabetçiliği ve tecrübesiyle üretim, istihdam ve ihracat rakamlarındaki başarısının bir göstergesi olarak İSO 500’deki firma sayımız artmaya devam ediyor. Firmalarımızın zorlukları aşması ve yarına hazırlanması için çalışmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda firmalarımızla iş birliği içerisinde hem sanayimizi geliştirecek hem de bu sayede İSO 500 listesindeki firma sayımızı daha da artıracağız.

KAYSERİ’DEN 18 FİRMA LİSTEDE YER ALDI

Mehmet Büyüksimitçi / Kayseri Sanayi Odası Başkanı

İSO ilk 500 sıralamasında geçen yıl 15 firmamız yer almıştı, bu sene pandemiden kaynaklı zorluklara rağmen 18 firmamız bu listeye girmeyi başardı. Bu vesile ile sıralamaya giren tüm firmalarımızı ülkemiz ekonomisi, ihracatı ve istihdamına sağladıkları katkılardan dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

LİSTEYE KAYSERİ’DEN 3 YENİ FİRMA GİRDİ

Ömer Gülsoy / Kayseri Ticaret Odası Başkanı

Kayseri’den bu yıl listeye üç yeni 3 firma daha eklendi, toplam 18 firma girdi. Elbette bu listede olmayı hak eden daha çok şirketimiz var. Küresel ekonomide yaşanan olumsuzluklar, pandemi ve savaş ortamına rağmen firmalarımız fabrikalarımızı üretime devam ettirerek önemli bir başarı elde ettiler. İstikrarlı büyümelerini büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürerek, İSO 500’e adını yazdıran tüm şirketlerimizi ve çalışanlarını yürekten kutluyorum. Türkiye’de daha fazla Kayseri, dünyada daha fazla Türkiye için hep birlikte çabalayacağız.

KAYSERİLİ FİRMALAR ÜSTÜN BAŞARI SERGİLEDİ

Recep Bağlamış / Kayseri Ticaret Borsası Başkanı

Kayseri’den önceki yıl listede 15 firmamız yer almıştı. Bu yıl 18 firmamız yer aldı. Tüm zorluklara rağmen yakaladıkları bu başarıyla gurur duyuyor, sanayicilerimizi, firmalarımızın yöneticilerini, tüm çalışanlarını ve bu başarıda payı bulunan herkesi yürekten tebrik ediyorum.Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE