Küresel piyasalar radarına petrolü aldı

Küresel piyasalar radarına petrolü aldı
Küresel piyasalar önemli merkez bankalarının kararlarının açıklanacağı haftada para politikasına yönelik yönlendirmeleri beklerken petrol tarafındaki gelişmeleri de yakından izliyor.

Küresel piyasaların bir dizi faiz artışını beklediği haftanın ikinci işlem gününde küresel Borsalar genel olarak düşüşte.

Pazartesi resmi tatil nedeniyle işlem görmeyen Japon Nikkei 225 yüzde 1 ekside. Çin ve Hong Kong endeksleri de daha sınırlı kayıplarla işlem görüyor. ABD vadeli endeksleri de dünkü yatay kapanışların ardından negatif bölgede seyrediyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1,253 seviyesinde, fazla değişim göstermedi.

Petrol fiyatları arz sıkışıklığı ile yükseldi
Petrol fiyatlarındaki ralli bugün itibarıyla hız kazanırken, Brent petrolün varil fiyatı kasım ayından bu yana ilk kez 95 doları aştı. Rafineriler talepteki mevsimsel artış öncesinde yeterli miktarda dizel üretmekte zorlanırken, fiziksel varillerin primleri de artıyor.

Piyasadaki sıkışıklık artarken, aralarında Chevron Corp. İcra Kurulu Başkanı Mike Wirth gibi isimler petrolde 100 dolarlık seviyelerin dönebileceğini öngörmeye başladı.
Ham petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın stokları boşaltmak ve fiyatlarda toparlanma sağlamak amacıyla ihracatı kısıtlamasıyla haziran ortasından bu yana yüzde 30’dan fazla artış kaydetti. Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin’deki görünümün iyileşmesi de petrolün değer kazancını destekledi.

Enerji maliyetlerindeki artışın enflasyonist baskıları artırmak ve merkez bankacılarının karşı karşıya olduğu görevi zorlaştırmak gibi riskleri bulunuyor. Saxo Capital Markets Stratejisti Charu Chanana, “Kısa vadede 100 dolara yükselme riski mevcut momentumla birlikte artıyor olabilir ancak bunun sürdürülebilir olacağına pek inanmıyoruz. Daha yüksek enflasyon daha sıkı para politikaları anlamına gelebilir ve OPEC+ talep tarafını kontrol edemez” değerlendirmesini yaptı.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE