Küresel piyasalarda 7 başlıkta geçen hafta neler oldu

Küresel piyasalarda 7 başlıkta geçen hafta neler oldu
Küresel piyasalar ABD'de hükümetin kapanma riski, Fed yetkililerinden gelen mesajlar ve otomotiv grevlerine odaklanırken, yurt içi piyasalar geride bırakılan haftada S&P'nin Türkiye ile ilgili kararı, yabancı kurumların yeni analizleri ve TCMB'nin verilerini izledi.

Küresel piyasaların ABD'den gelen gelişmeler doğrultusunda dalgalandığı bir hafta geride kalırken, yurt içinde yabancı kurumların Türkiye ile ilgili karar ve açıklamaları manşetlerin ilk sıralarındaydı.

Geride bırakılan haftada öne çıkan başlıklar şöyle sıralandı:

1- S&P’den Türkiye kararı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P), Türkiye’nin kredi notunu "B" olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü "negatif"ten "durağan"a çıkardı.

2- Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Ekim'de Londra, Paris ve Marakeş’i ziyaret edecek.

3- TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) brüt rezervleri Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Brüt rezervler 15 hafta üst üste artarak 1987 başlangıçlı veri tarihindeki en uzun artış rekorunu kaydetti.

4- Goldman'dan TL için 'carry trade' analizi
Goldman Sachs, "Türkiye yeniden oyuna dahil oluyor" başlıklı raporunda TL'de 'carry trade' işlemlerinin uzun yıllar sonra yeniden mümkün hale gelebileceğini belirtti. Raporda Dolar/TL beklentileri de yer aldı.

5- ABD’de hükümetin "kapanma" riski artıyor
ABD'de yeni mali yılın başlamasına çok az bir süre kalırken, Kongre'de yeni bütçe üzerinde hala anlaşma sağlanamaması federal hükümetin "kapanma" riskini artırdı.

6- ABD’de otomotiv grevi genişliyor
ABD'de Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası’nın (UAW), Ford Motor ve General Motors'da (GM) çalışan 7 bin üyesi daha greve gidiyor.

7- Fed üyelerinden güvercin mesajlar
Fed üyeleri Thomas Barkin ve Austan Goolsbee piyasalara güvercin sinyaller gönderdi.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

0 Yorum