Küresel piyasalarda gözler yeniden Fed kararında

Küresel piyasalarda gözler yeniden Fed kararında

Bu yıl Fed beklentileri faiz oranlarını kaç kez düşürüleceğinden, 2024'te hiç düşürmeyeceğine doğru değişmeye başladı. Politika yapıcıların Çarşamba günkü toplantılarının sonunda faiz oranlarını yirmi yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesinde sabit tutması beklenirken, odak noktasının büyük kısmı toplantı sonrası yapılacak açıklamada Başkan Jerome Powell'ın tonu olacak.

Yetkililerin ayrıca Fed'in 7,4 trilyon dolarlık bilançosunun küçültülmesinde kısa vadede bir yavaşlama olacağını duyurmaları bekleniyor.

Yılın ilk üç ayında beklenenden daha kötü enflasyon raporlarının ardından Powell, enflasyonun merkez bankasının yüzde 2 hedefine doğru ilerlediğinden emin olmanın muhtemelen "beklenenden daha uzun" süreceğini söyledi. Merkez bankasının faiz oranlarını "gerektiği sürece" yüksek tutabileceğini de sözlerine ekledi.

Fed liderliği faiz indirimlerinin ertelenmesini önerirken, politika yapıcıların bu yıl hiç faiz indirimi yapmaması gerçek bir olasılık gibi görünmeye başlıyor.

Point72'nin baş ekonomisti ve eski Fed ekonomisti Dean Maki, "Enflasyon rakamları yeterince iyileşmezse süresiz olarak beklemede kalacaklar. İlk çeyrekte bir aksilik yaşadık ama komite merkezinin bunu kalıcı bir aksilik olarak gördüğünü düşünmüyorum. Bunun hala engebeli bir yol olduğunu düşünüyorlar” dedi.

Fed yetkilileri de aciliyet görmüyor
Başkan Michelle Bowman enflasyona yönelik "yukarı yönlü riskler" gördüğünü söyledi ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari bu yıl faiz indirimi yapılmama olasılığını dile getirdi. Bu arada Atlanta Fed'den Raphael Bostic, enflasyon kötüleşirse faiz artırımlarını tercih edebileceğini söyledi.

Swap yatırımcıları artık 2024 yılının tamamı için yalnızca bir Fed faiz indirimi görüyor; bu da yılın başında bekledikleri kabaca altı çeyrek puanlık faiz indiriminin oldukça altında. 11-12 Haziran'daki toplantıda faiz tahminlerini güncelleyecek olan FOMC, Mart toplantısında bu yıl için üç faiz indirimi öngördü ancak marj çok zayıftı.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE