Küresel piyasalarda ilk çeyreğe hisse rallisi damga vurdu

Küresel piyasalarda ilk çeyreğe hisse rallisi damga vurdu

Küresel hisse senetleri piyasaları son yılların en iyi çeyreğini kapamaya hazırlanıyor. 

Küresel hisse senetleri piyasaları başta ABD ekonomisinin direnci ve yapay zeka furyasıyla son yılların en iyi çeyreğini kapamaya hazırlanıyor.

MSCI Dünya Endeksi bu yıl yüzde 7,7 yükselerek 2019’dan beri en iyi birinci çeyrek performansını yaşadı. Faiz indirim beklentilerinin zayıflamasıyla birlikte hisse-tahvil getiri farkı da 2020’den bu yana en yüksek seviyede açıldı.

Bu çeyrekte, son bir yılda yükseliş yakalayan hisselere yatırım yapılması ve aynı süre zarfı içinde değer kaybeden hisselerin satılmasını öngören momentum trade stratejisi izleyen yatırımcıların da yüzü güldü. Bloomberg ABD momentum trade portföy endeksi yüzde 5’i aşan getiriyle 2002’den beri en iyi çeyreklik kazancı kaydetti.

Ancak JPMorgan başta olmak üzere momentum trade stratejisine yönelik şüpheler artan bir şekilde dile getiriliyor. PGIM Quantitative Solutions Hisse Stratejisi Stacie Mintz, “Enflasyon, piyasaların beklediği kadar yumuşak bir şekilde düşmeyebileceği için momentum çöküşü riski daha yüksek olabilir” yorumunu yaptı.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE