Muhteşem buluşa Türkiye'nin her yerinden talep yağacak

Muhteşem buluşa Türkiye'nin her yerinden talep yağacak
Toros Üniversitesi öğrencilerinin 6 ayda geliştirdiği ve yazımları tamamen biten tarımsal hasat robotu, meyveleri dalından toplayabilecek.Bu yıl yapılan Teknofest’te de finale kalan robotun portatifi, tam bittiğinde hem meyvenin büyüklüğü hem de rengine göre de toplama yapabilecek.

Toros Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan Osman Villi koordinatörlüğünde 10 öğrenci, tarımsal hasat robotu için çalışmalara başladı. Yaklaşık 6 aylık çalışmanın sonucunda robotun portatifini ortaya çıkaran öğrenciler, yazılımını da tamamen bitirdi. Bu yıl katıldıkları Teknofest’te de finale kalma robotun portatifi, tam bittiğinde hem meyvenin büyüklüğü hem de rengine göre de toplama yapabilecek."BU ROBOTU BÜTÜN MEYVE AĞAÇLARINI KAPSAYACAK ŞEKİLDE GELİŞTİRDİK"
Robotla ilgili İHA muhabirine konuşan öğretim görevlisi Osman Villi, 2019 yılında kurdukları Smartlab İleri Teknolojileri Uygulama Ofisi çerçevesinde geliştirdikleri tarımsal hasat robotunu bu yıl düzenlenen Teknofest’e soktuklarını belirterek, “Bu yarışmada bu robotla finalist derecesi aldık. Yüklenen rapor sıralamasına göre de 6’ıncılık derecesi elde ettik. Bu proje bölgemizde yoğun olarak faaliyet gösteren narenciye sektörü başta olmak üzere bütün meyve ağaçlarını kapsayacak şekilde geliştirildi. Yazılım alt yapısı sayesinde narenciye ürünleri dışında elma, armut gibi meyveleri de dalından düzgün bir şekilde toplayabilecek. 

Tam otonom veya tamamen çiftçi kontrolünde olabilecek bir sistem olarak geliştirildi. Öğrencilerimiz bu projeyi geliştirerek, birçok özellikler ekledi. Sadece ürün toplama değil ürün budama, nokta atışı ilaçlama yapma, yerden ürün toplama gibi seçenekleri de yazılım geliştirmeleriyle halen uygulamaktadırlar. Bu proje çerçevesinde çeşitli yarışmalara, çeşitli etkinliklere katılıyoruz ve çiftçiler bizden bazı ürünler için ekstra talepler de bulunabiliyorlar. Bizde bu gelen taleplere göre robotumuzun alt yapısını ve yazılımını ona göre geliştirip, her türlü ürüne entegre olabilecek şekilde getirmeyi planlıyoruz” dedi.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE