Ocak ayı enflasyonu açıklandı

Ocak ayı enflasyonu açıklandı
TÜİK verilerine göre tüketici fiyatları ocak ayında yıllık yüzde 57.68, aylık olarak ise yüzde 6.65 yükseldi. Beklenti yıllık enflasyonun yüzde 53.2 gelmesi yönündeydi.

TÜİK ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre ocakta yıllık enflasyon yüzde 57.68 , aylık enflasyon ise yüzde 6.65 oldu.

Aylık enflasyon böylece 9 ayın zirvesine çıktı. TÜİK enflasyon verisini açıklasa da sitesindeki teknik bir hata nedeniyle 30 dakika boyunca verinin bülteni ve detaylarına ulaşılamadı. TÜİK bunun üzerine veri bültenini 'pdf' olarak basın kuruluşlarıyla paylaştı. Ancak bu bültende de aylık fiyat değişimlerinin 'yıllık' olarak hazırlandığı görüldü.
Piyasa beklentisi yıllık enflasyonun yüzde 53.2, aylık enflasyonun ise yüzde 3.7 gelmesi yönündeydi.Aralıkta enflasyon yıllık yüzde 64.27, aylık olarak ise yüzde 1.18 olarak açıklanmıştı.

ARTIŞTA SAĞLIK ZİRVEDE
Giyim ve ayakkabıda 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1.53 düşüş kaydedildi. Buna karşılık, bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 18.35 ile sağlık oldu.

Benzer şekilde bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 24.24 ile giyim ve ayakkabı oldu.Yıllık artışın en yüksek olduğu ana grup da yüzde 77.22 ile sağlık oldu.

BİRA FİYATINDA YÜZDE 25'LİK ARTIŞ
TÜİK verilerine göre ocak ayında bir önceki aya göre en fazla fiyat artışının yaşandığı temel başlık yüzde 70.6 ile 'başka yerde sınıflandırılmayan diğer hizmetler' oldu. Bunu yüzde 27.46 ile temel hastane hizmetleri ve yüzde 25.17'lik artış ile bira takip etti.

TÜFE'de aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş temel başlıklar ve değişim oranları, Ocak 2023:


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE