Petrol fiyatları arz kesintisi kararı ile yükselişe geçti

Petrol fiyatları arz kesintisi kararı ile yükselişe geçti
Petrol, yatırımcıların OPEC+ temel taşları Suudi Arabistan ve Rusya'nın arzı kısarak fiyatları yükseltmeye yönelik son hamlesini değerlendirmesiyle yükseldi.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımlarınız için linkimiz;

Pazartesi günü önce Suudi Arabistan’ın, ardından da Rusya’nın gönüllü petrol arzı kesinti hamlelerinin ardından petrol fiyatları salı günü yükselişe geçti.

Açıklamalara rağmen pazartesi gününü 1 yüzde kapatan Brent petrol fiyatı salı sabahı yüzde 0,6 yükselişle kayıplarının bir kısmını telafi ederek 74,65 dolara çıktı. Petrol fiyatları bu yıl, OPEC+’ın kesinti hamlelerine rağmen ABD, Avrupa ve Çin’de olumsuz makroekonomik görünümün etkisiyle yaklaşık yüzde 11 düşmüştü.

ING Group Emtia Stratejisti Warren Patterson “Suudi Arabistan’ın gönüllü petrol arzı kesintisine devam etmesi şaşırtıcı değil. Temel dinamikler fiyatların yönünü belirlemede etkili değil. Piyasaların odaklandığı konu belirsiz makro görünüm” yorumunu yaptı.

Talebi olumsuz etkileyen makro ekonomik koşullara karşın OPEC+’ın hamleleri, ABD’nin stratejik petrol rezervini güçlendirmek için alım yapması ve Asya’da daha yüksek enerji tüketimi beklentileriyle fiyatların artmasını tahmin eden kurumlar da mevcut.

Bank of America Stratejisti Matty Zhao’ya göre Brent yılın ikinci yarısında yaklaşık 80 dolar ortalama fiyatla seyredecek.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE