Petrol OPEC+ toplantısının etkisiyle düşüşüne devam ediyor

Petrol OPEC+ toplantısının etkisiyle düşüşüne devam ediyor
Petrol, OPEC+'nın son arz kesintilerinin piyasanın gidişatını değiştireceğine dair süregelen şüphelerin etkisiyle erken dönemdeki kazancını koruyamayınca düştü.

Küresel gösterge Brent, altı haftalık kayıp serisinin ardından varil başına 78 dolara doğru gerilerken, ABD ham petrolü 74 doların altındaydı. Düşüş, ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırmayı bıraktığı yönündeki spekülasyonlara ve ABD'nin Venezüella arzına yönelik yaptırımlarının yeniden sıkılaştırılabileceği ihtimaline rağmen geldi.

Petrol, OPEC üyesi olmayan ülkelerden gelen arzın artması ve talep büyümesine ilişkin görünümün yumuşaması nedeniyle arka arkaya aylık düşüş kaydetti. Geri çekilme, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ve müttefiklerinin geçen hafta üretim kesintilerini derinleştirme yönündeki hamlesinin ardından geldi. Teklif, iç çekişmelerin yanı sıra gecikmelerin de yaşandığı zorlu bir toplantının ardından geldi.

Saxo Capital Markets piyasa stratejisti Charu Chanana, "OPEC'teki anlaşmazlık ve OPEC dışı petrol üretiminin artması göz önüne alındığında yatırımcıların temkinli davranması muhtemel" dedi.

RBC Capital Markets LLC'ye göre, piyasa grubun önümüzdeki aydan itibaren yürürlüğe girecek gönüllü üretim kesintilerine ilişkin net veriler görene kadar ham petrol muhtemelen dalgalı ve potansiyel olarak yönsüz kalacak.

RBC analisti Michael Tran bir notunda, "Pandemi sonrası dönemde görülen talep odaklı pazardan ziyade, arz odaklı bir pazara yeniden giriyoruz. Ve bu tür piyasalar genellikle tuzaklarla doludur" dedi.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE