Son 1 yılda BİST 30'da en çok kazandıran 16 hisse

Son 1 yılda BİST 30'da en çok kazandıran 16  hisse

BIST 30 Endeksi son bir yıllık süreçte yüzde 68,50 seviyesinde gerçekleşen yıllık enflasyona karşı yüzde 89,08 reel getiri sağladı. İşte getiri sağlayan 16 BIST 30 şirketi...

Son bir yıl içinde, hem işlem hacmi hem de piyasa değeri en yüksek 30 şirketin oluşturduğu BIST 30 Endeksi'ndeki şirketlerin performansı ortalama yüzde 89,08'lik bir artış gösterdi. Bu da BIST 100'ün yüzde 92,43'lük çıkışının bir miktar altında kaldı.

Zeynep Aktaş'ın ekonomim.com'daki analizine göre, dikkat çeken nokta ise bu hisselerden 16'sı reel getiri sağlarken 11'inin getirisi enflasyonun altında kaldı. Öte yandan Gübre Fabrikaları (#GUBRF), Hektaş (#HEKTS) ve Sasa (#SASA) gibi hisseler yatırımcılarına kayıplar yaşattı.

Yüzde 60’ın üzerinde kazandırdılar

Getiride dikkat çekenler arasında Akbank (#AKBNK), Yapı ve Kredi Bankası (#YKBNK), Garanti Bankası (#GARAN) ve İş Bankası C (#ISCTR) öne çıktı. Bu bankalar yüzde 60’ın üzerinde reel getiri sağladı. Tüpraş (#TUPRS), Koç Holding (#KCHOL), BİM Mağazalar (#BIMAS), Türk Hava Yolları (#THYAO) gibi sektörünün önemli aktörleri hem TL bazında hem de dolar bazında yıllık getirileriyle dikkat çekici kazançlar sundu.Enflasyonun gerisinde kalanlar

Diğer yandan, Kontrolmatik Teknoloji (#KONTR), Arçelik (#ARCLK) ve Kardemir (#KRDMD) gibi hisselerin getirileri enflasyonun gerisinde kaldı.

Hangi hisseler kaybettirdi?

Son bir yılda üç hisse ise yatırımcılarına kaybettirdi. Gübre sektöründen Gübre Fabrikaları ve Hektaş, yatırımcılara son bir yılda kaybettirdi. Öte yandan 2020-2022 döneminde her yıl %200 üzeri kazandıran Sasa, geçtiğimiz yıl %23 kaybettirdi. Yıllık bazda ise yüzde 12,55 ekside bulunuyor.

Sonuç olarak, BIST 30 hisseleri de olsa kazandıran hisseler kadar kaybettirenler olduğu unutulmamalı. Üst üste yüksek getiri sağlayan şirketlerin dinlenebilecekleri, yabancı satışları nedeni ile baskı altında kalanların yeniden toparlanabileceği sektörel gelişmelerin göz ardı edilmemesi gereken bir dönemdeyiz.

Kaynak: Ekonomim.com


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE