SPK'dan 2 hissede manipülasyon yapan 12 kişiye ödül gibi ceza

SPK'dan 2 hissede manipülasyon yapan 12 kişiye ödül gibi ceza
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Ünlü Yatırım Holding ve Anel Elektrik hisselerinde yapay piyasa oluşturdukları iddiasıyla 12 kişiye 6 ay süreyle borsalarda işlem yapma yasağı getirdi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Ünlü Yatırım Holding (#UNLU) ve Anel Elektrik (#ANELE) pay piyasalarında gerçekleştirilen işlemlerde yapay piyasa oluşturulduğuna dair makul şüphe bulunduğunu açıkladı.

Kurul, bu nedenle 12 kişi hakkında 26.10.2023 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verdi.

ÖDÜL GİBİ CEZA
SPK aldığı bu kararla yeni yönetmeliğe göre manipülasyon yaptığı tesbit edilen bu isimleri adeta ödüllendirmiş, borsada manipülasyona adeta çanak tutmuştur. Daha önceki yönetmelikte işlenen bu suçun ağır para ve 3 yıl hapis cezasıyla cezalandırılması hükmü bulunurken,yeni yönetmelikte bu cezalar hafifletilmiş,bundan sonra yapılabilecek her türlü manipülasyona kapı aralanmıştır.

SPK'nın kapsamını değiştirdiği manipülasyon yasası aynen şöyle;

6362 sayılı yeni SPK kanunu ile birlikte bilgi bazlı manipülasyon suçu maddi unsurlar açısından genişletilmiş ve manevi unsur açısından daraltılmıştır.
Eski kanunda açıklanması gereken bilgilerin açıklanmaması suretiyle yapılan bilgi bazlı manipülasyon suç olmaktan çıkarılmış ve idari para cezasına konu edilmiştir. İşlem bazlı manipülasyonda ise
manipülatif sayılabilecek fiiller artırılmış, maddi unsurlar genişletilmiş, suçun ispatı kolaylaştırılmış ve Avrupa Birliği’nin konuya ilişkin yönergelerinde istisna tutulan işlemler de düzenlemelere
dahil edilerek uyum artırılmıştır. Ayrıca yeni kanunla birlikte işlem bazlı manipülasyonda pişmanlık hükümleri getirilerek hapis cezasının para cezasına dönüştürülmesine ve hapis cezasında indirim sağlanmasına imkan sağlanmıştır.

YASAK UYGULANACAK İSİMLER

Karar gereğince Ünlü Yatırım Holding hissesindeki işlemleriyle alakalı olarak Fatma KILIÇ, Kerem IŞIK, Betül KÖK, Merve KÖK, Ali KÖK, Hasan Hüseyin KÖK, Muammer Devrim CİLASUN, Gökhan ÖZDEK, Abdulkadir ÖZDEK, Esalettin ÖZDEK, Yasin İsa AŞKIN'a borsalarda 6 ay süresince işlem yasağı getirildi.

Anel Elektrik hissesindeki işlemleriyle ilgili olarak da Yeşim GÜL'e 6 ay süresince işlem yasağı verildi.


 Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta;  BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da;   BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
              BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)
Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

0 Yorum