Türk Çelik Sektörü İhracatı Eylül'de Rekor Kırdı

Türk Çelik Sektörü İhracatı Eylül'de Rekor Kırdı
Türk çelik sektörü, bu yılın ilk sekiz ayında gerçekleştirdiği 13,2 milyar dolarlık ihracatla şimdiden 2020’nin toplamını geride bıraktı. 2021’i rekor ihracatla kapatması beklenen sektör, yıl sonu için çıtayı 22 milyar dolara çıkardı.

Türk çelik sektörünün ihracat potansiyelinin artması hedefiyle çalışan Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB), pandemi nedeni ile gerçekleştiremediği 2019 yılı ile birlikte 2020 yılının ödüllerini düzenlediği tören ile sahiplerine sundu. Törende 2019 ve 2020 yılları için 20 farklı kategoride ilk 3’e giren 51 firmaya ödülleri takdim edildi. Toplamda 121 adet ödülün dağıtıldığı Çelik İhracatının Liderleri Ödül Töreni’nde her iki yılda da tüm ürünlerde en fazla ihracata ulaşan ilk üç çelik firması HABAŞ, İÇDAŞ ve DİLER oldu.

“İhracatta ‘Çelik’ gibi kuvvetliyiz”

Sektörün yıl sonuna dair hedeflerinin de paylaşıldığı törende konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, “Yüzde 69'a yakın değer bazında artış var. 13,2 milyar doları bulduk. Bu sene görünen o ki 20 milyar doları geçeceğiz. Bu da aslında içinde bulunduğumuz bu zor şartlara rağmen ne kadar büyük bir yolculuğa çıktığımızı ve çelik gibi kuvvetli olduğumuzu gösteriyor. Sektöre baktığımız zaman 50 milyon tonluk bir kapasitemiz var. Kapasite kullanım oranlarımız da yüksek. 40 milyon ton civarında bir üretimimiz var. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde çelikte çok büyük yatırımlar bekleniyor. Bu sektör stratejik önemi büyük bir sektör.” açıklamasını yaptı.

“Avrupa’nın en büyük yatırımcısı olacağız”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise, “Bütün olumsuzluklara rağmen çelik sektörünün yakaladığı başarıyı gönülden takdir ediyorum. Özellikle 2021 yılının ilk 8 aydaki başarı ayrı bir takdiri hak ediyor. Bugüne kadar çelik sektörü bu süreci büyük bir başarı ile yönetti. Kısa zaman içinde devreye girecek yatırımlarla inşallah Avrupa'nın en büyük yatırımcısı olacağız. Şu anda bulunduğumuz 2’nciliği daha da yukarılara çıkaracağız.” dedi.

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan da, sektörlerinin ihracat tecrübesi sayesinde pazarlarını çeşitlendirerek büyümesini sürdürdüğünü söyledi.

Bu yılın ilk sekiz ayında ulaşılan ihracatın 2020’nin toplam rakamının da üzerinde olduğuna dikkat çeken Aslan, “2020 yılında değerde 12,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmişken, bu yılın henüz ilk sekiz ayında 13,2 milyar dolara ulaştık. Miktar bazında ise 2020’de 20,3 milyonluk tonluk ihracatımıza karşın 2021’nin Ağustos sonunda ihracatımız 15,3 milyon tona ulaştı.” şeklinde konuştu.

“Çabamız Eylül ayında birinciliğe ulaşmak”

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkan Yardımcısı Uğur Dalbeler ise, “Yılı büyük bir rekorla kapatacağımızı öngörüyoruz. Miktarda 23-24 milyon tona ve bunun karşılığında da tahmini 20-22 milyar dolarlık bir ihracat rakamına ulaşacağımızı hesaplıyoruz. Sektörümüz, ülkemizin otomotiv, tekstil ve kimyadan sonra dördüncü büyük ihracat kalemi. Ancak değer bazında gerçekleştirdiğimiz ihracatımızla ağustos ayında otomotiv sektörüne ufak bir farkla birinciliği kaptırdık. Türkiye ihracatındaki payımızı tekrar yüzde 10’ların üzerine çıkardık. Çabamız Eylül ayında birinciliğe ulaşmak.” ifadelerini kullandı.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.


0 Yorum

YORUM EKLE