Türkiye için enerji depolamada dev adım: Togg için batarya fabrikası kuruluyor

Türkiye için enerji depolamada dev adım: Togg için batarya fabrikası kuruluyor
Türkiye'nin ilk batarya fabrikasının temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılması beklenen törenle, yarın Bursa'nın Gemlik ilçesinde atılacak.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımınız için linkimiz;

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin küresel mobilite markası Togg ile Çinli enerji firması Farasis ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirilmek üzere kurulan Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojilerinin Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü için yarın saat 14.00'te Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla inşaatın başlangıç töreni düzenlenecek.

Türkiye için kritik adım
Açıklamaya göre, Türkiye, global anlamda otomotiv sektöründeki değişim ve dönüşümü yakalayacak önemli adımlar atıyor.

Togg'un T10X modelinin seri üretim bandından indirilerek caddelerde boy göstermesinin ardından kritik bir adımda elektrikli araçların en önemli bileşenlerinden olan batarya konusunda atılıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Togg'un Gemlik'teki üretim üretiminde seri üretimine geçilmesinin ardından Bursa'ya yatırımların sürdüğünü, Türkiye'nin ilk batarya fabrikasının temellerinin burada atılacağını bildirdi.


Türkiye Yüzyılı'nın nişanesi
Türkiye'ye önemli kabiliyetler kazandıracak batarya fabrikasının, Türkiye ve Bursa'ya istihdam anlamında da önemli bir getiri sağlayacağını söyleyen Varank, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız pazartesi Bursa'yı ve Gemlik'i ziyaret edecek. Türkiye'nin çok önemli bir yatırımının daha temelini atacağız 'Türkiye Yüzyılı'nın başka bir nişanesinin temelini atacağız. Türkiye'nin ilk batarya fabrikasının temellerini atacağız. Bu teknoloji , Türkiye'ye önemli yetenekler kazandıracak.

Katma değerli üretim
Varank, katma değerli üretimin, katma değerli kalkınmanın anahtarının, bu tip yatırımlar olduğuna işaret ederek, "Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bu yatırımlara devam edeceğiz. Bursa gibi büyük bir sanayi şehri, bu yatırımlardan nasibini fazlasıyla alacak. Burada yaptığımız yatırımlar sadece bu Şehri değil tüm Türkiye'yi kalkındıracak." değerlendirmesinde bulundu.

Batarya geliştirme ve üretim ekibi
Togg'un Gemlik'teki üretim üssünün yanında 607 bin metrekarelik alanda kurulacak olan Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü'nün 2024 yılı sonunda sona ermesi planlanıyor. Hücre, modül ve paket üretimlerinin ana hatlarında son nesil, yüksek enerji yoğunluğuna sahip batarya hücreleri üretilecek.

Türkiye, Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü ile bu alan Avrupa ve Orta Doğu'nun bu alanda önemli bir entegre enerji depolama merkezi haline gelecek. Türkiye, az sayıda ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacak.

2031 yılı sonunda üretim kapasitesi yıllık 20 GWs'e ulaşacak olan Siro, geliştirdiği tüm ürün ve çözümlerin fikri mülkiyetine sahip olacak.

Siro, Türkiye'nin yanı sıra çevre kullanımları de endüstriyel uygulamalar, deniz taşıtları, alıcı enerji için sabit enerji depolama hizmetleri verecek.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE