Vestel Mobilite, Türkiye dahil 30’a yakın Avrupa ülkesinde şarj istasyonları kurarken, depolama alanında yaptığı geliştirmelerle etkinliğini artıracak. 2028’de Vestel Mobilite’nin cirosunun yarısı enerji depolamadan gelecek.

Dünyada enerji tasarrufu, temiz enerji kullanımı ve maliyet düşürmenin önümüzdeki dönemde hayati hale geleceğini söyleyen Vestel Mobilite Genel Müdürü Hakan Kutlu, “2017’den bugüne kadar 30’a yakın ülkede 180 binden fazla şarj soketi yerleşimi yaptık.

Şimdi enerji depolama alanında da atak yapıyoruz. 2028’de Vestel Mobilite’nin cirosunun yüzde 40-50’si depolamadan gelecek” dedi. e-mobilite ve şarj altyapıları konusunda dünyanın önde gelen organizasyonlarından Power2Drive Almanya’nın Münih kentinde geçtiğimiz hafta gerçekleştirildi.

Fuara katılan Vestel Mobilite, batarya enerji depolama çözümlerini ve elektrikli araç şarj cihazları (EVC) ürün gruplarını tanıttı. Boston Consulting Group’un analizlerine göre 2035’te dünyada her 100 araçtan 60’ının elektrikli olması öngörülüyor. 2030 yılı itibariyle global şarj edilebilir araç stokunun 225 milyon adete ulaşacağı, paralel şekilde şarj soketi sayısının da 124 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Tüm bu verilerin ışığında Vestel Mobilite Genel Müdürü Hakan Kutlu, sadece binek araçlar için değil, toplu taşıma için de ürünler geliştirdiklerini söyledi.