Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

Visa ve Mastercard bankaları tehdit etmeye başladı

Visa ve Mastercard bankaları tehdit etmeye başladı
Ödeme sistemlerindeki tekelin kırılmasını istemeyen Visa ve Mastercard, Rus bankalarına baskı yapmaya başladı

Rusya’nın en büyük online perakende şirketi Wildberries, yerli ödeme sistemlerine sahip kredi kartlarıyla komisyonsuz ürün satışı açıklamasından sonra Visa ve Mastercard’ın Rus bankalarına baskı yapmaya başladığını açıkladı.16 Ağustos itibariyle alışveriş sitesinde yapılan işlemlerde Hızlı Ödeme Sistemi (SBP), MIR ulusal kredi kartı ve Sberbank ödeme hizmeti SberPay üzerinden komisyon almayan Wildberries, ödemelerden yüzde 2 komisyon alan Visa ve Mastercard şirketlerinin Wildberries ile çalışan Rus bankalarına baskı yaptığını belirterek, yabancı ödeme sistemlerinin Rus bankalarına “ceza tehdidiyle” resmi mektuplar gönderdiğini söyledi.

Şirketin kurumsal iletişim bölümünden yapılan açıklamada, bu eylemlerin bir tür gözdağı verme amacıyla yapıldığı vurgulanırken, Visa ve Mastercard’ın eylemlerinin haksız rekabetin bir göstergesi olduğunun altı çizildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mastercard Rusya Başkanı Aleksey Malinovsky, şirketin Rusya’nın en büyük çevrimiçi perakendecisi Wildberries ile komisyon meselesini analiz ettiğini belirtirken, öte yandan milyonlarca Mastercard sahibi müşterisine karşı olası ayrımcılıktan endişe duyduğunu da sözlerine ekledi.

YÜZDE 2 İNDİRİM FIRSATI
Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) ise Wildberries politikasında herhangi bir ihlal görmediklerini açıklarken, belirli bir ödeme sistemi aracıyla ürün satın alan vatandaşların indirim seçeneklerini bilme ve yararlanma hakkı olduğunu vurgulayarak, şirketin bu faaliyetiyle tüketici haklarının ihlal etmediğinin altını çizdi.

Wildberries, 16 Ağustos 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, ulusal ödeme sistemi MIR, Hızlı Ödeme Sistemi SBP ve Sberbank ödeme hizmeti SberPay üzerinden ürün satın alan müşterilerine indirim yapacağını duyurmuştu.

Şirketin Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, yerli ödeme sistemleri ile ödeme yapan Wildberries müşterilerinin bu sayede yılda 40 milyon ruble tasarruf edebileceği belirtilirken, uluslararası ödeme sistemleri Visa ve Mastercard’ın ödeme işlemlerinde yüzde 2 oranlarında komisyon aldığı, yerli ödeme sistemleri üzerinden yapılan işlemlerde ise komisyon oranlarının çok daha düşük olduğu vurgulandı.

Wildberries üzerinden sipariş veren müşterilerin MIR, SBP ve SberPay ödeme imkanını seçerek satın alımlarda yüzde 2’ye varan indirimden yararlanabileceği açıklanırken, şirketin daha önce dikkate alınan komisyon oranları hesaba katarak ürün fiyatlarını düşüreceği aktarıldı.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN. Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum