Yabancılar hisse satıyor, emeklilik fonları alıyor

Yabancılar hisse satıyor, emeklilik fonları alıyor

Borsada yabancılar satış yaparken emeklilik fonları alım ağırlıklı işlemlerde bulundu. Peki, yabancı satışı sürer mi?

BİST 100 Endeksinde 2,5'in üzerinde bir gerileme yaşandı. Borsada yabancılar satış yaparken emeklilik fonları alım ağırlıklı işlemlerde bulundu. Uzun vadede değerlemeleri düşük bulan yerli kurumsal yatırımcı, düşüşü alım fırsatı olarak gördü. 

Zeynep Aktaş'ın ekonomim.com'daki analizine göre, borsada bir süredir devam eden satış baskısı Mehmet Şimşek’in “Bu pakette değil ama belki bir sonraki pakette borsa kazançlarının vergilendirilmesini çalışıyoruz.” ifadesiyle günlük kayıp yüzde 2,5’in üzerine çıktı. Satış yapanlara baktığımızda yabancı işlemlerinin ağırlık bulduğunu görüyoruz. Yabancı çıkışı devam ediyor.
Yabancının gözü emeklik fonlarında

Yabancıların satışlarını emeklilik fonları karşılıyor. Ancak bu alımlar çok güçlü gelmiyor. Endeksin gün içerisinde yüzde 2,5’in üzerinde gerilemesi de bunu teyit eder nitelikte. Satış baskısının güçlü olması endeksin gerilemesinde etkili oldu. Düşüş yönündeki satışların derinleşmesi beklenmemeli. Konjonktür piyasadan yana. Hisselerdeki kısa süreli gerilemeler bir süre sonra alıcıların yeniden güçlenmesini sağlayacaktır. Endeks zayıf ve hacimsiz bir seyirde taban oluşturmaya çalışacaktır.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE