YERLİ TURİST YETERSİZ !

YERLİ TURİST YETERSİZ !
Coronavirüs ile birlikte zor bir dönemden geçen turizm sektörünün, yabancı turist olmadan toparlanmasının kolay olmadığı ifade ediliyor.

Turizm bu sene de Covid-19 nedeniyle bitkisel hayata girdi. En çok turistin geldiği Rusya, Almanya, İngiltere gibi ülkeler henüz “Yeşil ışık” yakmadı ve temmuz, ağustos aylarında umutlar yerli turiste bağlandı. Ancak turizmciler yerli turistin, bu seneyi kurtarmaya yetmeyeceği konusunda fikir birliği taşıyor. Turizmciler, Marmara’da görülen müsilajın yerli turisti Ege ve Akdeniz’e kaydıracağı düşüncesine de temkinli yaklaşıyor. Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısının 2019’da 58 milyon olduğunu 2020’de ise 16 milyona düştüğünü belirten turizmciler, yıl içinde turizm aktivitesine katılan yerli turist sayısının ise 10 milyon olduğunu, bunun içinde akraba ziyareti yapanların da bulunduğunu hatırlatarak “Yerli turist bu yılı kurtarmaz” görüşündeler…

KALABALIKTAN KAÇILIYOR

Türkiye’yi bu yılın ilk 5 ayında ziyaret eden yabancı turist sayısı yüzde 70.2 oranında azaldı. Türkiye’nin 2020’de elde ettiği turizm geliri de bir önceki yıla göre yüzde 65 düştü ve 12 milyar 60 milyon dolar oldu. Covid-19 nedeniyle insanların kalabalık yerlerden uzak durma eğilimi yerli turistler arasında da doğa turizmine ilgiyi artırdı. Doğa ile baş başa kalacakları bölgeleri tercih eden yerli turistler artık büyük oteller yerine küçük butik oteller, ev turizmi, villa kiralama, küçük gruplarla yat turları ve karavan konaklamasını seçiyor.

0 Yorum

YORUM EKLE