Algoritmik(Robotik) İşlem Kullanım Amacı ve Örnekleri

Algoritmik(Robotik) İşlem Kullanım Amacı ve Örnekleri

Algoritmik(Robotik) İşlem Kullanım Amacı ve Örnekleri

Algoritmik işlemler insan duygularına müsaade etmeyen ve kullanan kişilerce belirlenmiş olan bir strateji üzerine hareket eder. Algoritmik işlem kullanıcı tarafından belirlenmiş olan indikatörün , hareketli fiyat ortalamasını  %2 lik mesafe ile takip eden çizgilerden oluşur. Takip kelimesinin ingilizce karşılığı trade dir. Bu sebepten dolayı bu işlemlere Trade , işlemleri yapan kişilere ise Trader denilir.

Most İndikatör Grafik Üzerindeki Görünümüİndikatör çizgisi ile hareketli fiyat ortalamasının çizgisinin kesiştiği noktalar al-sat sinyalleri olarak değerlendirilir. Kırmızı çizginin yeşil çizgiyi aşağı yönlü kestiği noktalar al sinyali , yukarı yönlü kestiği noktalar ise sat sinyali olarak algılanır.
İndikatörler sadece algoritmik işlemleri yapabilmek için değil hisselerin endekslerin veya farklı yatırım araçlarının grafiklerindeki yönleri tespit amacı ilede kullanılır. Ayrıca indikatör benzeri olan osilatör olarak adlandırılan fiyatlardaki hacmi durağanlığı vb. konuları yorumlamada kullanılan sistemlerdir. Bazı önemli osilatörlerin kullanımı ile ilgili bilgilendirmeleri daha sonraki yazılarımda yapmayı düşünüyorum.

Şuan ekranda gördüğünüz grafik görsellerini birer algoritmik işleme dönüştürmek sistemsel olarak çok basit çünkü most hazır bir indikatördür. Sadece optimizasyonlar yaparak işlem yapmak istediğiniz hisse senedi üzerinde karlı olacağına inandığınız parametre değerleri atadığınızda ,kesişim noktalarında otomatik olarak işlemler başlatabilirsiniz. Tabiki otomatik işlemlerin daha öncesinde yapılması gereken işler vardır , aracı kurumunuz ile imzalamanız gereken otomatik işlemler sözleşmesi ve portföy girişini sağlamanız yeterince denemeler yapmanız gibi..

Parametre ayarları basitçe bu iki çizgi arasındaki yüzdesel veya puansal oran ile farkı belirlemek denilebilir.


Her grafikte farklı optimizasyon değerleri atamanız gerektiğini ve her grafikteki işlem sayılarının aynı olmayacağını unutmayın. Farklı hisselerde aynı değerler aynı hareketleri yapmayacaktır, ayrıca aynı hissenin farklı periyotlarındaki grafiklerde de kesinlikle farklı optimizasyonlar yapmanız gerekecektir. Yani saatlik grafikteki görünüm ile 15 dakikalık grafikteki görünüm arasındaki farklılığı anlatmaya çalışıyorum.

Kesinlikle unutmamanız gereken bir tavsiye olarak bu işlemleri sistemsel olarak tamamen öğrenmiş olsanız dahi indikatörlerin çalışma mantığını tam olarak anlamadığınız sürecek başarı elde etmeniz çok zor olacaktır.


 Algoritmik(Robotik) İşlemler Ne Demek? yazımızı okumak için Tıklayınız

0 Yorum

YORUM EKLE