BİST 100 Endeksi günü yatay seyirde kapattı

BİST 100 Endeksi günü yatay seyirde kapattı
 Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi bugün yatay bir açılış gerçekleştirdikten sonra %1’e yakın değer artışıyla 5.100 puan sınırına kadar yükseldi.

Öğleden sonra işlemlere kadar bu bölgeyi kırmayı başaramayan endeks, ardından gelen bir miktar satış baskısıyla açılış seviyesi olan 5.050 puan bandına geriledi. Son saate girildiğinde BIST 100, 5.070 puan seviyesinde hareket eden endeks günü % 0,29 primle 5.086,20 puandan kapattı.

Sektörel bazda bakıldığında mineral ürünleri, %6 bandında düşüşle en çok satış gören sektör olmaya devam ediyor. Telekomünikasyon ve basit metaller de bugün gerileyen sektörler oldu.

Holding ve bankalar, bugün yatay kalırken elektrik ve inşaat sektörü %4 bandında yükseliş kaydetti. Son duruma göre sınai, %0,5 düşüşe sahipken hizmet %1,1 yükseldi, finansallar ise gün sonuna doğru yatay hareket ediyordu.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında bugün en çok kazandıran hisselerin başında tavan fiyatına ulaşan BAGFS, KONTR, SMRTG ile GESAN ve ZOREN oldu.

BIST 100’de bugün en çok kaybettiren hisseler ise BUCIM, CIMSA, KRDMD, KLGYO ve TTKOM oldu.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, bugünkü borsa yorumunda şunları söyledi:
''Günlerdir hareketli olan ve lokomotif olan Çimento ve Demir Çelik hisselerindeki alımlar yerini sert satışlara bıraktı ve endeks üzerinde baskı yaratan önemli bir faktör oldu. Mevcut hisselerdeki satış baskıları bir süre daha devam edebilir. 5.070 ve 4.950 seviyeleri önemli desteklerimiz. Özellikle 4.950 desteğini önemsemekte yarar var. Endeksin güçlenmesi için 5.190 seviyelerindeki 50 günlük ortalama üzerine yerleşmesi gerekli. Aksi takdirde endeksteki yukarı aşağı dalgalanmalar devam edecek görünüyor.''

Yurt dışı piyasalarında negatif görünüm yerini karışık seyre bıraktı. Asya endeksleri genel olarak satıcılı kalmaya devam etti. Avrupa endekslerinde ise hafif pozitif bir görünüm söz konusu. ABD endeksleri, dün yatay kalırken piyasa açılışı öncesi vadeli endeksleri alıcılı hareket ediyor.


 Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta;  BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da;   BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )

Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE